Evropské země pomalu, ale jistě zavádějí daň z cukru. Od výrazného zdražení sladkostí očekávají méně obézní populaci

Spotřeba cukru je alarmující. Některé země proto zavedly daň z cukru. Nyní ji nově praktikují i v Polsku, kde je každý čtvrtý obyvatel obézní.

i Zdroj fotografie: Alamy
                   

Polská odborná veřejnost odhaduje, že do roku 2030 bude až 30 % populace bojovat s obezitou. Ta pochopitelně může ovlivňovat zdraví. Z toho důvodu začala na počátku roku platit takzvaná daň z cukru. Zvýšené ceny slazených výrobků mají omezit spotřebu cukru, milovaného tolika lidmi. Přinese to efekt, který se očekává? Výsledky z jiných zemí ukazují, že tato strategie funguje.

Znalecké posudky

Omezení spotřeby cukru v praxi je nepochybně obtížné, a proto se zdá být každý pokus správný. Mnoho z nich bohužel nepřináší žádné zásadní, ne-li prakticky žádné výsledky. Zkušenosti ukazují, že doposud prováděné prozdravotní činnosti, převážně založené na sociálních kampaních, nepřinesly očekávané výsledky –⁠ počet obézních lidí, včetně dětí, roste alarmujícím tempem. Proto je každý pokus zbavení se závislosti Poláků na cukru chvályhodný.

iZdroj fotografie: Pixabay

Problémem není cukr samotný, ale to, že si díky němu dodáváme energetický přebytek, a v důsledku toho přibíráme na váze. To se zase promítá do zvýšeného rizika vzniku řady nemocí, zejména těch, které jsou největšími moderními zabijáky, tedy onemocnění krevního systému a cukrovky. Nápoje obsahující cukr jsou nejhorší, protože nepřinášejí pocit sytosti, takže jejich pití vám může snadno zajistit velké množství kalorií –⁠ to zdůrazňuje Paweł Szewczyk, odborník na sportovní výživu.

Zvýšení cen se dotklo i nápojů

V Polsku se výrazné zvýšení cen bohužel dotklo i nápojů slazených syntetickými sladidly. Na rozdíl od všeobecného přesvědčení však nejsou zdraví škodlivé a pokud jsou konzumovány s mírou, mohou být účinnou alternativou, která pomůže omezit požívání nápojů slazených cukrem. „Tento krok je proto obtížné považovat za věcně opodstatněný,“ dodává Szewczyk.

iZdroj fotografie: Pixabay

Polsko není první zemí, která zavedla daň z cukru. Maďarsko ji zavedlo již v roce 2011, díky čemuž obsah cukru v potravinářských výrobcích poklesl v průměru o 40 %. Analýza údajů ze zemí, jako je Španělsko, Francie, Maďarsko, Finsko a USA, vedla k závěru, že 10% nárůst ceny slazeného výrobku způsobil přibližně 10% pokles spotřeby cukru. Otázkou tedy je, zda bychom se v naší republice neměli pokusit o něco podobného a jít ve šlépějích jmenovaných zemí a nyní už i Polska.

Zdroj: MensHealth

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Zobrazit další články