Jak poznat, že se do 24 hodin dostaví infarkt? Fakta, které je dobré znát bez ohledu na věk a pohlaví

Infarkt je hrozbou, která postihuje všechny věkové kategorie. Co byste o něm měli vědět a jak se v dané chvíli zachovat?
i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

S nezdravým životním stylem přichází větší počet srdečních selhání a nemocí. Nejčastější srdeční příhodou je infarkt, který naštěstí lze díky svým příznakům včas rozeznat, a nemusí tak být pro vás fatální. Předcházet mu můžete jak správnou stravou, tak pohybem. Avšak občas ani to není dostačující. Pojďte se tedy podívat na fakta o infarktu, která by měl znát úplně každý, protože vám mohou zachránit život.
Jak poznáte, že máte infarkt

Rozhodně se nikdy nesnažte infarkt diagnostikovat sami. Pokud se u vás objeví příznaky, ihned volejte záchranku. Většinou k němu dojde během první hodiny po dopravení do nemocnice, a pokud budete vyčkávat, může to mít smrtelné následky. Dávejte si tedy pozor na tyto příznaky, které se jsou nejčastější: 

  • Bolest v hrudi – Většina infarktů způsobuje nepříjemnou bolest ve středu hrudníku. Ta se objevuje v intervalech a pokaždé trvá několik minut. Můžete cítit tlak, pocit plnosti nebo bolest.
  • Nepohodlí v horní části těla – Bolest jedné nebo obou paží, zad, krku, čelisti či žaludku může signalizovat přicházející infarkt.
  • Dušnost – Tento příznak se může objevit s bolestí v hrudi, ale i bez ní.
  • Další příznaky – Většinou jsou to podivné pocity, které se obvykle nevyskytují, jako je studený pot, nevolnost, zmatenost a únava.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Mohu dostat infarkt, aniž bych měl příznaky?

Ano, může se to stát komukoli, zejména lidem trpícím cukrovkou. U nich je pravděpodobnost postižení „tichým infarktem“ mnohem větší. Pro tento typ bohužel neexistují žádné očekávané příznaky, ale může se objevit lehká nevolnost, únava či ztráta vědomí.

Co dělat v případě infarktu?

Okamžitě zavolejte sanitku a zachovejte klid. Měli byste se posadit nebo si lehnout, ale hlavní je nepanikařit. Pomoci si můžete také aspirinem. Už 300 mg tohoto léku pomůže minimalizovat poškození srdečního svalu a zamezí nebezpečným krevním sraženinám, které snižují lepivost krevních destiček. Nic nejezte a nepijte. Také zavolejte příbuzného či ​​souseda, aby s vámi zůstali, než přijede sanitka. Rovněž se ujistěte, že jste nechali otevřené dveře do vašeho bytu, aby vás mohli lékaři bez problémů dostat ven. 


iZdroj fotografie: Depositphotos

Mohu po infarktu cvičit a souložit?

Ano, cvičení dokonce snižuje riziko druhého infarktu. Je však potřeba to nepřehánět. Lékaři ze začátku doporučují především kardiovaskulární cvičení posilující srdečný sval, jako je chůze, jízda na kole či plavání. Pokud jde o sex, měl by pro vás být již do 2-3 týdnů bezpečný. Nezačínejte však s žádnou aktivitou, dokud vám to lékař nepovolí. 

Zdroj: Healthy Driven

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 217 hlasů
Nahlásit chybu
DámskýDeník
Tři nečekaná znamení zvěrokruhu, která jsou největšími lháři. Je třeba si na ně dát pozor, a vyhnout se velkému zklamání
Události247
Návrat z dovolené bude jednodušší! Soud zrušil opatření, které nařizuje test na covid před cestou. Má to však výjimku
VědaŽivě
Nedávné masivní výbuchy Etny byly vidět i ve vesmíru. Rozmary sicilské sopky zachytily vesmírné družice
adbz
Koření má magické účinky. Které z nich přitahuje bohatství, zdraví a štěstí? Chutný amulet, jež se vyplatí mít doma