Skoncujte nekonečný boj s ekzémem a vyrážkou jednou provždy. Fatální chyby, které dělá každý

Máte drsnou, suchou a popraskanou kůži? Možná patříte mezi 10 procent populace trpící ekzémy. Čím jsou způsobeny a jak o ekzematickou pleť pečovat?

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Mnoho lidí používá slovo ekzém, když se zmiňuje o atopické dermatitidě, která je jeho nejběžnějším typem. Ekzém není nakažlivý, ale nepůsobí dvakrát esteticky. Často jím trpí malé děti, případně je způsoben různými druhy alergií. U někoho je ekzém celoživotním bojem, jiní se ho v dospělosti zbaví, nebo se naopak objeví až v pokročilém věku. V každém případě je možné s tímto problémem úspěšně bojovat i v domácích podmínkách.

Možné příčiny vzniku ekzému

Specifická příčina ekzému zůstává neznámá, ale mnoho zdravotníků věří, že se jedná o důsledek kombinace genetických a environmentálních faktorů. U dětí je pravděpodobnější výskyt ekzému, pokud na něj trpí jeden nebo oba rodiče. Někdy je ale tento problém zapříčiněn vnějšími vlivy. Často se jedná o potravinové nebo kontaktní alergie. Ekzém je často spojený s:

iZdroj fotografie: Depositphotos
  • Dráždivými látkami: patří sem mýdla, čisticí prostředky, šampony, dezinfekční prostředky, džusy z čerstvého ovoce, masa a zeleniny.
  • Alergeny: roztoči, domácí zvířata, pyly a plísně mohou vést k alergickému ekzému.
  • Mikroby: bakterie, jako je Staphylococcus aureus, viry a některé druhy hub.
  • Vysokými a nízkými teplotami: velmi horké a velmi chladné počasí, vysoká a nízká vlhkost a pot mohou také ovlivnit vznik ekzému.
  • Potravinami: mléčné výrobky, vejce, ořechy a semena, sójové výrobky a pšenice.
  • Stresem: nejedná se o příčinu ekzému, ale může zhoršovat příznaky.
  • Hormony: u žen se mohou objevit zvýšené příznaky ekzému, když se mění jejich hormonální hladiny, například během těhotenství a v určitých obdobích menstruačního cyklu.

Domácí péče o ekzematickou pokožku

Existuje několik věcí, které mohou lidé s ekzémem udělat pro podporu zdraví pokožky a zmírnění svědění i dalších příznaků. Zásadní je pokožku neustále promazávat krémy určenými pro citlivou ekzematickou pleť. Pomáhá i nošení přírodních látek, například bavlny či hedvábí. Příliš těsné nebo drsné oblečení pokožku zbytečně dráždí. Perte v ekologických a jemných pracích přípravcích, to samé platí i pro osobní hygienu.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pokud se vaše vyrážka zhoršuje v suchém zimním počasí, používejte v místnostech zvlhčovač vzduchu, nedrhněte pleť ručníkem, jen ho lehce přikládejte, a vyhýbejte se náhlým změnám teploty a činnostem, u kterých se potíte. Nezapomínejte, že po uzdravení oblasti pokožky je důležité o ni i nadále pečovat, protože by se mohla snadno znovu podráždit.

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Michaela Kuklová překonala rakovinu, ale o lásku nestojí. „Když se zamiluji, lítám v tom jak malá holka, takže jsem si lásku zakázala,“ říká
Události247
Události247
Ukrajina konečně vysvětlila důvod spojenectví Putina a Lukašenka. Pro svět to znamená nevídanou hrozbu
VědaŽivě
VědaŽivě
I zkušení řidiči se na silnici dopouští mnoha chyb. Nehoda může skončit smrtí celé posádky
adbz
adbz
Praktická rýže v pytlíku není dobrá volba. Přispívá ke vzniku cukrovky a kardiovaskulárních onemocnění