Bakterie helicobacter pylori způsobuje nadýmaní. Může ale přivodit i další komplikace jako třeba vznik peptických vředů

Nadýmání a plynatost obvykle způsobuje nezdravý životní styl a konzumace vysoce zpracovaných potravin. Důvodem ovšem může být i tato nebezpečná bakterie.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Ačkoliv nadýmání a plynatost nejčastěji způsobují faktory nezdravého životního stylu, jako je konzumace zpracovaných potravin nebo nedostatečný přísun tekutin, mnohdy může stát za těmito nepříjemnými příznaky bakterie helicobacter pylori. Jedná se o patogen, který podle lékařky Alana Biggers způsobuje infekce a záněty v žaludku a střevech, což vede v mnoha případech k hromadění plynů a bolestem břicha. Pokud se však tato nemoc neléčí včas, může se vyvinout v žaludeční vředy. 

Bakterie helicobacter pylori 

Helicobacter pylori je bakterie, která může poškodit ochrannou sliznici žaludku, a pokud se neléčí, může vést k závažným komplikacím. Pokud se totiž dostane do vašeho těla, začne růst v trávicím traktu a napadat žaludeční stěny, což může vést v důsledku k nadýmání, plynatosti a nepříjemné bolesti. Ačkoliv se jedná o poměrně neškodný problém, jeho zanedbaná léčba může vést ke vzniku vředů – tato bakterie totiž dokáže měnit prostředí kolem sebe a dokonce regulovat kyselost, díky čemuž může snadněji přežít a způsobit tak více škody. 

Spirálovitý tvar helicobacter pylori navíc umožňuje proniknout bakterii do sliznice žaludku, kde je chráněna hlenem, a proto se k ní nedostanou imunitní buňky těla. Odborníci také uvádí, že většina lidí bývá infikována již v dětství a přestože obvykle nevyvolává žádné příznaky, může u některých pacientů vést ke vzniku závažných onemocnění, a to včetně právě žaludečních vředů či zánětlivých onemocnění žaludku, jako je zejména gastritida. 

Nejčastější příznaky infekce

Většina lidí, která se nakazí helicobacter pylori nevykazuje žádné příznaky. Bakterie však může poškodit vnitřní ochrannou sliznici žaludku a způsobit jiná onemocnění, jako je například peptický vřed či mnohem závažnější problémy. Mezi příznaky výskytu vředů patří především pálivá bolest žaludku (zejména když máte prázdný žaludek), nadýmání, nevolnost, úbytek hmotnosti, zvracení, říhání a nechuť k jídlu. U pacientů s touto bakterií pak také dochází ke zvýšenému riziku vzniku rakoviny žaludku. V takovém případě se objevuje: 

  • špatná chuť k jídlu
  • nevysvětlitelný úbytek hmotnosti
  • krev ve stolici
  • nevolnost
  • neustálý pocit plnosti 
  • nepříjemné pocity nebo otok břicha
  • bolest žaludku
  • únava nebo slabost
iZdroj fotografie: Depositphotos

Mnoho příznaků rakoviny žaludku, žaludečních vředů a dalších onemocnění spojených s bakterií helicobacter pylori však může být spojeno s dalšími problémy, a proto je důležité vždy řešit své příznaky s praktickým lékařem.

Účinný prostředek, který bakterie vyhubí 

Bakterie helicobacter pylori také může často způsobovat potíže s hubnutím nebo dokonce reflux kyseliny. Naštěstí však existuje účinný domácí prostředek, který vám pomůže problém během několika dní vyřešit a předejít tak potenciálnímu nebezpečí. Jedná se o zcela přírodní nápoj plný vitamínů a minerálů, který zklidní váš trávicí trakt a pomůže vyhubit veškeré patogeny, které se usadily ve vašem žaludku. K jeho přípravě budete potřebovat následující ingredience: 

  • 1 ks citron
  • 1 ks okurka
  • 1 polévková lžíce nastrouhaného čerstvého zázvoru
  • 1 polévková lžíce šťávy z aloe vera
  • špetka koriandru nebo zelené petrželky
  • ½ sklenice vody
iZdroj fotografie: PIxabay

Příprava léčivého nápoje je velmi jednoduchá. Ingredience vložte do mixéru, rozmixujte a tekutinu vypijte v čerstvém stavu. Tato lahodná směs pomáhá navíc spalovat tuky a dodává tělu mnoho antioxidantů, které detoxikují organismus a posilují obranyschopnost imunitního systému. 

Jak často trápí nadýmání a plynatost vás?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články