Syndrom neklidných nohou –⁠ problém, který lidem nedá spát. Zbavit se ho dá i bez léků, ale chce to vůli

Syndrom neklidných nohou je poměrně časté neurologické onemocnění, které ovlivňuje nejen spánek. Jeho léčbě můžete významně pomoci jednoduchými praktikami.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Syndrom neklidných nohou se projevuje nutkavými pohyby končetin při usínání a/nebo ve spánku. Nejčastěji se to týká dolních, ale u někoho i horních končetin. Dle lékaře Williama Morrisona, M.D. není tento syndrom pouze nepříjemností, ale ovlivňuje kvalitu spánku a následně běžný každodenní život. Kromě toho zvyšuje riziko vzniku dalších chorob.

Historie syndromu neklidných nohou

V historii byli lidé, kteří popisovali nevysvětlitelný neklid nohou při usínání, považování za duševně nemocné. Předpokládalo se, že trpí specifickou formou schizofrenie. Poprvé tento stav popsal v 17. století jako výhradně neurologické onemocnění významný londýnský lékař a profesor přírodní filozofie Thomas Willis. Jeho objevy byly významné pro budoucí neurologii a psychiatrii. Popsal anatomii mozku a propojení cév v těle. Napsal mnoho odborných dokumentů, dle kterých další lékaři studovali.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Diagnózu a přesný termín „syndrom neklidných nohou“ použil až ve 20. století švédský lékař Karl-Axel Ekbom, podle kterého je syndrom někdy nazýván také Willis-Ekbomův syndrom.

Příčiny neklidných nohou

Konkrétní příčina není známá, ale předpokládá se, že se jedná o chybu v genetické výbavě, proto se onemocnění v mnoha případech také dědí. Kromě toho byla objevena spojitost této choroby s nízkou hladinou železa v mozku, která ovlivňuje tvorbu hormonu dopaminu. Ten je odpovědný za duševní pohodu a pohyb. Obecně se syndrom neklidných nohou častěji vyskytuje u žen. U mnohých z nich se ale projeví pouze v těhotenství a po porodu opět odezní.

Příznaky onemocnění

Zásadním projevem je nutkavé pohybování končetinami, především dolními. Dochází k tomu typicky při uvolnění, tedy přes den při sezení nebo večer a v noci, kdy je následně narušeno usínání a spánek. Syndrom doprovází silné nepohodlí, poruchy spánku, únava přes den a zvýšené riziko dalších zdravotních problémů. Celkově zhoršuje kvalitu života. Nejméně 80 % osob se syndromem neklidných nohou trpí i periodickými pohyby a cukáním končetin ve spánku, které přináší nevyspání a celodenní únavu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Komplikace onemocnění

Vzhledem k tomu, že syndrom narušuje odpočinek a spánek, vznikají poté problémy se soustředěním a mohou být narušeny kognitivní funkce. Jelikož poté mají lidé málo energie, může být pro ně obtížné vykonávat i běžné každodenní činnosti. Těžké případy jsou spojovány s vyšším výskytem kardiovaskulárních onemocnění, jako jsou infarkt a mrtvice.

Léčba neklidných nohou

Ve vážných případech nebo při silném subjektivním nepohodlí jsou lékařem předepisovány léky. V některých případech postačí doplnění železa, ale často jsou nasazeny léky zvyšující produkci dopaminu nebo léky na podporu spánku.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Před nastavením farmakologické léčby můžete ale vyzkoušet některá jednoduchá opatření pro zmírnění příznaků tohoto syndromu. Zařaďte do svého režimu každý den večer spánkovou hygienu. To obnáší chodit spát ve stejný čas, navodit před spaním uklidňující atmosféru a snížit fyzickou i mozkovou aktivitu. Přínosné mohou být i některé z následujících praktik:

  • Nespat přes den.
  • Během dne naopak zvýšit fyzickou aktivitu. Můžete navýšit přirozený pohyb nebo se věnovat nějakému cvičení.
  • Před spaním namočit nohy do horké lázně a/nebo je masírovat.
  • Omezit před spaním (a ideálně i během dne) příjem kofeinu a alkoholu. Nekouřit a neužívat psychotropní látky.
  • Stravovat se vyváženě a zařadit do svého jídelníčku potraviny bohaté na železo, jako je maso, tmavá listová zelenina nebo luštěniny.
  • Při objevení příznaků vyzkoušet studený, nebo naopak teplý obklad.

Jaké máte zkušenosti se syndromem neklidných nohou?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Autor článku

Aneta Plchová

Zobrazit další články