Hyperaktivní štítná žláza: Jasnými indikátory jsou pocení, zácpa i poruchy spánku

Problémy se štítnou žlázou trpí více ženy, ale nevyhýbají se ani mužům. Dobré na nich je, že se dají dobře diagnostikovat a upravit léky. K lékaři vás ale musí dostat příznaky.

Vyšetření štítné žlázy žena i Zdroj fotografie: iStock
                   

Štítná žláza je žláza s vnitřní sekrecí. To znamená, že produkuje hormony přímo do krve. Ovlivňuje celý metabolismus a má velký význam pro správný vývoj a růst. Když štítná žláza onemocní, dochází podle webu Healthline ke dvěma stavům. K hypofunkci (nedostatečné funkci), kdy se hormonů tvoří málo, nebo k hyperfunkci, kdy se hormonů tvoří moc. Nyní vám prozradíme, podle kterých příznaků poznáte hyperfunkci štítné žlázy.

Nadměrné pocení

Jestliže se neustále potíte, aniž byste cvičili nebo vykonávali nějakou těžkou práci, může se jednat o zvýšenou činnost štítné žlázy. Lidé si tento problém uvědomí hlavně podle zvýšeného pocení dlaní v souvislosti s nadprodukcí hormonů štítné žlázy, o kterém jsem na JakZdravě již informovali.

Poruchy spánku

Nadprodukce hormonů štítné žlázy může za zhoršenou kvalitu spánku. Web NHS dodává, že způsobuje zhoršené až obtížné usínání. Hormony, které vyplavuje do krve, nedovolí mozku odpočívat, a vám se nedaří zabrat ani za mák.

Nervozita a roztěkanost

Hyperfunkce štítné žlázy se často projevuje roztěkaností, přílišnou agitovaností a bezdůvodnou nervozitou. Lidé s nadprodukcí hormonů štítné žlázy se často bezdůvodně rozzlobí nebo jsou prostě podráždění.

Zhoršená kvalita kůže, vlasů a nehtů

Problémy se štítnou žlázou se projevují suchou a svědící kůží, zvýšenou lomivostí nehtů a zhoršenou kvalitou vlasů. Není neobvyklé, že vlasy řídnou, protože nadměrně vypadávají, lámou se a ztrácí lesk.

Dolní polovina ženy sedící na záchodě s toaletním papírem v ruce iZdroj fotografie: Freepik
Průjem a časté stolice jsou jedním z příznaků hyperfunkce štítné žlázy

Průjem nebo zácpa?

Při hyperfunkci štítné žlázy je váš metabolismus zrychlený, proto se u vás bude vyskytovat průjem. K tomu jistě pocítíte hlad. Budete více jíst, ale, jak potvrzuje také MayoClinic, budete na váze ubývat, aniž byste se o to snažili. Zácpa je charakteristická pro opačný problém, hypofunkci štítné žlázy, kdy je hormonů nedostatek a metabolismus je naopak zpomalený.

Problémy se soustředěním

Jak už bylo zmíněno výše, nervozita a roztěkanost se odrazí také ve schopnosti se soustředit. Nadprodukce hormonů štítné žlázy způsobuje poruchy pozornosti a poruchy paměti.

Nepravidelný cyklus

Podle ClevelendClinic si ženy problémů se štítnou žlázou mohou všimnout také na změnách v cyklu, respektive je na to upozorní nepravidelná menstruace.

Jak odhalit hyperfunkci zcela jistě

Příznaky, které u sebe pozorujete, byste měli sdělit svému lékaři, včetně svých obav, zda se nejedná o problém se štítnou žlázou. Lékař vás vyslechne, navrhne vám řešení a nechá vám odebrat krev na vyšetření hormonů štítné žlázy. Podle výsledků tak budete naprosto jasně vědět, zda se skutečně jedná o tento problém nebo je skutečný původ vašich potíží jinde.

Kromě zmíněných příznaků si můžete doma změřit teplotu. Na JakZdravě se dozvíte, že i tělesná teplota je ukazatel, zda je vaše štítná žláza v pořádku.

Jaké jsou vaše zkušenosti s vyšetřením štítné žlázy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články