Jak zjistit, že je štítná žláza nemocná: K určení je potřeba jen teploměr

Štítná žláza je uložená pod štítnou chrupavkou na krku. Ovlivňuje mimo jiné tělesnou teplotu, není to však jediný ukazatel, který je potřeba hlídat. Všímejte si i dalších příznaků.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Štítná žláza je žláza s vnitřní sekrecí, která produkuje hormony nepostradatelné pro správné fungování vašeho těla. Zda funguje správně, se dá orientačně zjistit podle Barnesova testu. Doktorka Kelly Wood upozorňuje, že tento test je pouze orientační. Ale může vás posunout k tomu, abyste si nechali zkontrolovat štítnou žlázu pomocí krevních testů.

Jak Barnesův test funguje

Doktor Otto Barnes před 50 lety přišel na to, že ukazatelem funkce štítné žlázy může být tělesná teplota. Jedná se o teplotu bezprostředně po probuzení. Doktor Barnes se opírá o tvrzení, že nenormální tělesná teplota v brzkých ranních hodinách může upozornit na zánět štítné žlázy.

Jak si udělat test

Než půjdete spát, připravte si teploměr k posteli. Jakmile se vzbudíte, vložte teploměr do podpaží a vydržte ho držet cca deset minut. Výsledek si zapište. Normální ranní bazální teplota se pohybuje mezi 36,5 °C a 36,8 °C. Pokud současně bojujete s nachlazením, výsledek nebude směrodatný. Totéž platí u žen v době menstruace a těhotenství, kdy se tato teplota může měnit. Proto si tento test udělejte v době, kdy budete zdraví. U žen mimo období menses a těhotenství. Test dělejte 3 dny po sobě.

Jak vyhodnotit výsledky

Pokud se vaše ranní teplota pohybuje mezi zmíněnými 36,5 °C a 36,8 °C, pak vaše štítná žláza funguje normálně. Nižší teplota (pod 36,5 °C) znamená sníženou funkci štítné žlázy (hypotyreózu). Pokud vám teplota vyšla vyšší (nad 36,8 °C), může to znamenat, že štítná žláza pracuje příliš rychle (hypertyreóza) nebo ve vašem těle probíhá nějaký zánětlivý proces.

Muž ležící v posteli koukající na teploměr iZdroj fotografie: Freepik

Další příznaky, kterým musíte věnovat pozornost

U hypertyreózy (snížené funkce štítné žlázy) budete pociťovat další příznaky. Charakteristické je celkové zpomalení metabolismu, častá zácpa, vypadávání vlasů a lámavost nehtů, nechutenství, přibírání na váze, snížená tělesná teplota, únava, zhoršená paměť a soustředění a časté bolesti hlavy. Objevují se také deprese, snížený srdeční tep a nízký krevní tlak.

U hypertyreózy (zvýšené funkce štítné žlázy) se výše zmíněné příznaky otočí do opačného extrému. To znamená, že se objeví častý průjem, chuť k jídlu, ztrácení na váze, zvýšená tělesná teplota, zvýšená aktivita za snadné unavitelnosti, zhoršená paměť a soustředění z roztěkanosti, zrychlený srdeční tep a vysoký krevní tlak. Zhoršená kvalita vlasů a nehtů včetně bolestí hlavy se objevují i u hypertyreózy. Neřešená hypertyreóza může skončit srdečním selháním.

Kdy k lékaři?

Objevíte-li u sebe více jak tři z výše zmíněných příznaků, určitě se objednejte na kontrolu k vašemu lékaři. Krevní testy jsou rychlou a spolehlivou metodou, jak zjistit skutečný stav vaší štítné žlázy.

Jaké máte zkušenosti s poruchami štítné žlázy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články