Nemoc z nedostatku vápníku? Hypokalcémie | JakZdravě.cz

Dobře čitelné příznaky nedostatku vápníků v těle. Brát varování na lehkou váhu se rozhodně nevyplácí

Hypokalcémie, tedy nemoc z nedostatku vápníku, patří mezi méně známá, avšak velmi nepříjemná onemocnění. Měli byste proto o ní vědět tyto základní informace.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
i Zdroj fotografie: Depositphotos
i Zdroj fotografie: Depositphotos
i Zdroj fotografie: Depositphotos
i Zdroj fotografie: Depositphotos
i Zdroj fotografie: Depositphotos
Další 2 fotografie
Další 2 fotografie
                   

Vápník je složka, která je pro lidský organismus a jeho bezproblémové fungování velice důležitá, dokonce až nezbytná. Podílí se totiž na budování silných kostí a zubů, ale je potřebný také správnou činnost srdce, cév a svalů. Nedostatkem vápníku tedy může docházet nejen k oslabení těchto částí těla, ale také k potencionálnímu rozvoji celé řady onemocněné jako například osteoporóza, osteopenie, ale také například hypokalcémie. Tou se mimo jiné zabýval tako Palak Choksi, který o této nemoci vytvořil skutečně výživnou studii.
Vápník jako důležitá složka

Vápník (kalcium) v našem těle patří mezi ty složky, které mají kromě jakési podpůrné funkce, také moc „stavební“, a zásadně se podílejí na správném růstu a pevnosti našich kostí, kloubů a také zubů. Jeho příjem by tedy měl být pravidelný, a to od raného dětství až do stáří. Zejména v těchto obdobích je dokonce ještě více žádán, aby jej během růstu bylo dostatek a kosti nebyly slabé a měkké, a později ve stáří sloužily jako dostatečná opora chřadnoucího těla.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Nejlepší možná forma získávání a pravidelného doplňování vápníku je pomocí stravy nebo také formou jejích doplňků. Do svého jídelníčku byste tedy měli zařadit právě ty potraviny, které jsou jeho nejbohatším zdrojem. Jedná se například o mák, mořské řasy, parmezán, chia semínka, ale také mořské ryby, ořechy, luštěniny a zelenina jako brokolice, květák či kapusta. Výběr je tedy poměrně pestrý a variabilní, takže si vybere nejspíše každý.

Doporučená denní dávka vápníku

Jelikož je vápník skutečně potřebnou složkou, bez které by mohlo být narušeno běžné a přirozené fungování těla, vytvořili odborníci tabulku, ve které je přehledně uvedeno, jaké množství této látky by mělo tvořit váš pravidelný denní příjem. Důležitá je její správnost zejména u dětí ve vývinu, kdy se na kvalitu stravy klade největší důraz a vápníku je zásadně zapotřebí pro správný růst.

  • Děti od 0-6 měsíců – 200 mg
  • Děti od 7-12 měsíců – 260 mg
  • Děti od 1-3 let – 700 mg
  • Děti od 4-8 let – 1000 mg
  • Děti od 9-18 let – 1300 mg
  • Dospělé ženy i muži od 19-50 let – 1000 mg
  • Dospělé ženy i muži nad 50 let – 1200 mg

iZdroj fotografie: Depositphotos

Dané hodnoty uvedené podle věku jsou skutečně důležité a sami si můžete všimnout, že největší příjem vápníku by se měl dostávat dětem a lidem nad 50 let. Vyšší dávku vápníku by si však měly dopřát také ženy během těhotenství, aby se plod vyvíjel co nejlépe, a také v období menopauzy, aby se zamezilo riziku vzniku nemocí v důsledku nedostatku této látky. Pokles hladiny estrogenu v tomto období totiž urychluje řídnutí kostí.

Hypokalcémie, nemoc z nedostatku vápníku

Hypokalcémie patří mezi poměrně závažná onemocnění, které vychází právě ze zásadního nedostatku této látky v těle. Postihovat může všechny části těla a jejím následkem jsou slabé nehty, pomalý růst vlasů, tenká a křehká kůže náchylná k podráždění či poškození, zmatenost nebo dokonce ztráta paměti, ale i svalové křeče, snadné lámání kostí, necitlivost a brnění v rukou, nohou a obličeji, deprese, a dokonce také halucinace.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Nedostatek vápníku u dětí se může projevit větším rizikem možných zranění, a to i při běžných pádech či podobných drobných nehodách, ale dokonce také zásadní zpomalení či zastavení růstu a přidružené potíže. Mezi potenciální rizika tohoto nedostatku patří také kardiovaskulární problémy, oslabená činnost srdce a podobně.

Diagnostika a léčba hypokalcémie

Stejně jako u jiných nemocí je také při hypokalcémii velmi důležitým a zásadním krokem její správná diagnostika, po které zpravidla následuje léčba. Co se však rozpoznání nemoci týče, stojí a padá zejména na vás. Důležité je proto všímat si svého těla a v případě podezření kontaktovat svého lékaře. Ten již poté zkontroluje rodinnou anamnézu a započne vyšetření a odběry potřebné k potvrzení nemoci.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Co se týče samotné léčby, jedná se o nenáročný proces, během kterého je velmi důležité navýšení obsahu vápníku ve vašem těle, a to nejlépe opět pomocí pestrého jídelníčku nebo specializovaných doplňků stravy. Mezi ty patří například uhličitan vápenatý, citrát vápenatý a fosforečnan vápenatý, které se dobře vstřebávají, a také nezpůsobují vedlejší účinky v podobě zácpy nebo naopak průjmu a podobných zažívacích těžkostí.

Pozor na neléčenou hypokalcémii

Opět i zde platí, že v případě neléčení může hypokalcémie způsobovat následky na vašem zdraví. Při dlouhodobém a neřešeném nedostatku vápníku může docházet například k trvalým poškozením očí, tělesnému postižení, zlomeninám či kroucení páteře a kostí, k potížím s chůzí nebo dokonce také ke smrti.

Jaký je váš oblíbený zdroj vápníku? Dejte nám vědět do komentářů.

Zdroj: Healthline

Galerie

Další 2 fotografie
Další 2 fotografie
Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
Malý chlapec se během koncertu stal centrem dění. Svými tanečními kreacemi ukradl kapele veškerou pozornost
Události247
Revmatoidní artritida je zákeřná nemoc. Proč se pacienti bojí mluvit se svými lékaři a jaké to může mít následky? Podrobnosti vysvětlila předsedkyně Revma Ligy Müllerová
VědaŽivě
Posedlost celebritami snižuje inteligenci, uvádí studie. Lidé se slabostí pro své idoly brzdí výkon svého mozku
adbz
Se sázením cibule není doporučeno čekat až na jaro. Brzký výsev zajistí gigantické plody s příchodem prvních teplých dnů