Jaká je ideální teplota v bytě a proč: Zdraví dospělí by neměli jít pod dvacet, senioři a nemocní po 18 °C

Příjemná teplota se liší podle zimomřivosti každého z vás. Někdo raději teplo, někdo chladno. WHO má ale v ideální teplotě jasno.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

S příchodem zdražování cen energií se na téma ideální teploty v domácnosti debatuje častěji než dříve. Nutno zdůraznit, že vhodná teplota je silně individuální. U denní teploty musíte zohlednit nejen sebe, ale také ostatní členy domácnosti, kteří mohou mít jiné potřeby. Jako příklad se hodí kojenci, kterým rozhodně nemůžete udělat studený odchov. Na spaní je ale lepší nižší teplota. Doktor Raj Dasgupta považuje teplotu v ložnici za velmi důležitý prvek, který hraje roli v kvalitě spánku i rychlosti usínání. Jaká je tedy ideální teplota?

Ideální teplota v domácnosti dle WHO

Světová zdravotnická organizace (WHO) stanovila jako příjemnou teplotu pro správně oblečeného zdravého dospělého muže na 18 °C. Stejně tak na spánek se hodí teplota kolem 18-19 °C. Pokud máte v domácnosti děti, seniory, nebo chronicky nemocné se srdečním či respiračním onemocněním, nedoporučuje se jít pod 20 °C.

Nechoďte pod 18 °C

Zdraví jedinci by se neměli dostat s teplotou v bytě pod 18 °C. Nízké teploty mohou zvyšovat riziko kardiovaskulárních a respiračních onemocnění. Tělo se chladu brání tím, že zužuje cévy, čímž současně zvyšuje také krevní tlak. Pokud se tak děje dlouho, zúžení cév zatěžuje oběhový systém, což může zvýšit pravděpodobnost ischemické choroby srdeční a infarktu myokardu. Studený vzduch také zhoršuje příznaky astmatu a chronické obstrukční plicní nemoci.

Kdy si přitopit

Šetřit se možná vyplatí, ale nic se nemá přehánět. Snadno se vám může stát, že to, co ušetříte za energie, necháte v lékárně za léky. Nesnižujte teplotu v bytě, pokud je někdo z jeho obyvatel nemocný nebo pokud máte doma miminko. Tomu je vhodné naopak dopřát teplíčko. Myslete také na seniory, kteří už nemají takovou schopnost vyrovnávat se s okolními teplotami. Pro některé by mohlo být nachlazení a pobyt v chladných prostorách fatální.

iZdroj fotografie: Freepik

Dejte na svůj pocit

Jestliže se doma nikdo přes den nezdržuje, není důvod ho celý den vytápět. Když je někdo z rodiny doma a vykonává spíše sedavé činnosti, určitě je na místě topit na příjemných 20-22 °C. Tady už je to o individuálních potřebách jednotlivců. Někdo potřebuje větší teplo, aby mohl fungovat, někomu vyhovuje chladnější vzduch. Jakékoli extrémy zkrátka nejsou zdravé.

Jaká teplota vyhovuje vám, když jste doma?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články