Infekce Helicobacter Pylori, nemáte obtíže nevíte, že ji máte | JakZdravě.cz

Infekce Helicobacter Pylori: Dokud nenastanou obtíže, ani nevíte, že ji máte. To už ale může být na záchranu pozdě

Helicobacter Pylori je bakterie, která napadá žaludek a může způsobit vážné zdravotní problémy. Poradíme vám, kdy zajít k lékaři.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Infekce Helicobacter Pylori infikuje váš žaludek. To se obvykle děje již v dětském věku. Většina lidí ani neví, že tuto infekci má, protože se neobjeví žádné komplikace. V akutní fázi se léčí antibiotiky.
Příznaky infekce

Někteří jedinci se narodí s větší odolností a silnější imunitou, a proto se u nich příznaky ani neobjeví.

Příznaky Helocobacteru Pylori:

 • Bolest břicha
 • Bolest břicha, která se objeví, když je žaludek prázdný
 • Nevolnost
 • Ztráta chuti k jídlu
 • Časté říhání
 • Nafouklé břicho
 • Bezdůvodný úbytek hmotnosti

Co infekci způsobuje

Komplikace, které mohou nastat při infekci, mohou být vředy, kdy bakterie poškodí sliznici žaludku a tenkého střeva a to umožní žaludečním šťávám vytvořit vřed. Další komplikací může být zánět žaludeční sliznice, nebo dokonce rakovina žaludku.


iZdroj fotografie: Pixabay

Rizikové faktory

Bakterie se do vašeho těla většinou dostanou už během dětství. Rizikové faktory většinou souvisí s životními podmínkami. Zejména když žije v domácnosti více lidí, nespolehlivý zdroj pitné vody nebo soužití s někým, kdo již Helicobacter má. V rozvojových zemích je tato infekce velmi běžná z důvodů špatných hygienických podmínek.

Kdy navštívit lékaře

Pokud u vás některé příznaky přetrvávají, měli byste navštívit svého lékaře. Jestliže máte některý z těchto problémů vyhledejte okamžitou lékařskou pomoc.

 • Silná a dlouhotrvající bolest břicha
 • Potíže s polykáním
 • Černá nebo krvavá stolice
 • Krvavé až černé zvratky nebo zvratky, které vypadají jako kávová sedlina

iZdroj fotografie: Unsplash

Jak se chránit před infekcí

V některých oblastech světa se infekce vyskytuje více, a z toho důvodu také lékaři provádějí častěji vyšetření, aby nemoc podchytili včas. Pokud máte vysoké riziko rakoviny žaludky nebo ji máte v rodinné anamnéze, poraďte se se svým lékařem, který by vám měl provést vyšetření na přítomnost Helicobacteru Pylori.

Vždy je lepší vyšetření nebo konzultaci s lékařem neodkládat, pokud jsou příznaky dlouhodobějšího charakteru návštěvu neodkládejte určitě. Čím dříve se nemoc podchytí, tím dříve bude vyléčena a vyhnete se nepříjemným komplikacím.

Zdroj: Mayoclinic

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
Malý chlapec se během koncertu stal centrem dění. Svými tanečními kreacemi ukradl kapele veškerou pozornost
Události247
Revmatoidní artritida je zákeřná nemoc. Proč se pacienti bojí mluvit se svými lékaři a jaké to může mít následky? Podrobnosti vysvětlila předsedkyně Revma Ligy Müllerová
VědaŽivě
Posedlost celebritami snižuje inteligenci, uvádí studie. Lidé se slabostí pro své idoly brzdí výkon svého mozku
adbz
Se sázením cibule není doporučeno čekat až na jaro. Brzký výsev zajistí gigantické plody s příchodem prvních teplých dnů