Jablečný ocet zrychlí metabolismus, sníží krevní tlak, a dokonce i hladinu cukru v krvi

Jablečný ocet má široké užití v kuchyni i domácnosti. Od pradávna se také používá jako lék. Dle výzkumných studií vám může také pomoci v boji s hypertenzí.

jablečný ocet i Zdroj fotografie: abcMedia (vlastní tvorba)
                   

Hypertenzi se ne nadarmo říká tichý zabiják, mnozí lidé si ani neuvědomují, že mají vysoký krevní tlak. Samozřejmě existují faktory, které riziko hypertenze zvyšují. Patří mezi ně nadváha a obezita, zejména pokud se tuk soustředí hlavně v oblasti břicha. Naštěstí existuje produkt, který vám pomůže snížit krevní tlak i tělesnou hmotnost. Jak vysvětluje nutriční expertka Adrienne Seitz, MS, tímto produktem je jablečný ocet, jehož léčivé účinky jsou známy již léta.

Jablečný ocet

Jablečný ocet se již dlouhá léta používá na mnoho zdravotních obtíží. Patří mezi ně žaludeční potíže, vysoká hladina cholesterolu a bolesti v krku. Ve skutečnosti je tato léčba stará tisíce let. Starověký řecký lékař Hippokrates používal jablečný ocet k ošetření ran a v 10. století se používal se sírou jako prostředek k mytí rukou při pitvách, aby se zabránilo infekci.

Snížení krevního tlaku

Dnes jsou lékárny plné léků na předpis, které pomáhají kontrolovat krevní tlak. Bohužel s sebou obvykle nesou některé vedlejší účinky. Proto stojí za to zvážit snížení a kontrolu krevního tlaku i přírodními metodami a následně se léků zcela zbavit. Jeden z nejzdravějších a zároveň nejuniverzálnějších produktů, který má v kuchyni prakticky každý, je pro to ideální. 

Studie ukazují, že jablečný ocet může hrát roli při udržování nízkého krevního tlaku. Pokud trpíte hypertenzí, měli byste jej používat spolu s předepsanými léky, ty bez souhlasu lékaře nikdy nevysazujte. Dále je dobré se zamyslet nad změnou životního stylu. Jablečný ocet sám o sobě není zázračným všelékem, ale může skutečně pomoci.

Vysoký krevní tlak je spojen s užíváním léků iZdroj fotografie: Depositphotos

Jablečný ocet a vysoký krevní tlak

Vysoký krevní tlak s sebou nese riziko velmi vážných následků: ztrátu zraku, poškození ledvin, zvýšené riziko infarktu, kardiovaskulární přetížení a dokonce i smrt. Jak může vlastně jablečný ocet s hypertenzí pomoci? Jablečný ocet obsahuje kyselinu octovou, která pomáhá snižovat zvýšený krevní tlak tím, že snižuje aktivitu reninu, enzymu, který reguluje žízeň, krevní tlak a vylučování moči z těla.

Jak používat jablečný ocet, abyste zhubli a porazili hypertenzi

Potřebujete pouze lžíci jablečného octa, lžíci medu a sklenici vody. Vše dobře promíchejte. Tuto směs pijte dvakrát denně. Med se sem nedostal náhodou, stejně jako jablečný ocet obsahuje velké množství draslíku, který zase pomáhá regulovat hladinu sodíku v těle, a tím bojuje proti hypertenzi. 

Jablečný ocet je také známý pro to, že zrychluje metabolismus, což se může projevit v rychlejším shazování kil. Po zhubnutí by se měl normalizovat i váš krevní tlak. Nezapomínejte však, že největším faktorem bude fyzická aktivita a správná strava, která je pro redukci tělesného tuku klíčová.

S čím dalším vám může jablečný ocet pomoci

Jablečný ocet je poměrně všestranným pomocníkem. Můžete jej využít například: 

  • Snížení hladiny cukru v krvi: Jablečný ocet údajně pomáhá lidem s cukrovkou regulovat hladinu cukru v krvi. Některé studie prokázaly, že konzumace octa po jídle s vysokým obsahem sacharidů může zlepšit citlivost na inzulin až o 34 % a výrazně snížit hladinu cukru v krvi.
  • Pro zklidnění bolesti v krku: Kloktání jablečného octa je oblíbeným domácím prostředkem proti bolesti v krku. Předpokládá se, že jeho antibakteriální vlastnosti by mohly pomoci zničit bakterie, které způsobují bolest v krku. Žádné výzkumy, které by toto tvrzení prokázaly, však zatím publikovány nebyly.

Co dalšího vám na vysoký tlak pomohlo?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články