Jak často by měl člověk chodit na malou? Frekvence močení upozorní na skryté nebezpečí ohrožující zdraví

I podle frekvence močení lze usuzovat na to, jak na tom se svým zdravím jste. Některé choroby se totiž ohlašují právě zvýšenou nebo sníženou potřebou jít čůrat.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zdravý organismus znamená také mít v pořádku močové cesty a ledviny, které jsou důležité pro odvod odpadních látek a toxinů z těla ven. Pokud nefungují správně, dříve nebo později se objeví zdravotní problémy. Urolog Alan Wayne Partin, MD říká, že nejčastěji lidé onemocní na zánět močových cest. Které další nemoci se pojí s frekvencí močení?

Jak časté močení je zdravé

Zdravý člověk obvykle chodí na malou stranu průměrně šestkrát až sedmkrát za 24 hodin. Ale klidně můžete močit i častěji. Vše záleží na tom, kolik je vám let nebo kolik tekutin za den vypijete. Je totiž pochopitelné, že když je horké léto a vy často doplňujete tekutiny, také častěji půjdete na WC. Močení ovlivňuje i užívání některých léků nebo velikost močového měchýře.

iZdroj fotografie: Pixabay
Frekvence močení vypovídá o zdravotním stavu

Diabetes mellitus neboli cukrovka

Se zvýšenou potřebou močit je spojeno onemocnění diabetes mellitus neboli cukrovkou. Tedy minimálně do doby, než je nemoc podchycena a léčena. Je to jeden z příznaků, podle kterých je možné onemocnění možné poznat. Souvisí s tím ale také velká žízeň. Pokud tedy tyto dva symptomy na sobě pozorujete, bylo by vhodné navštívit svého praktického lékaře a poradit se o dalším postupu.

iZdroj fotografie: Pixabay
Trpíte-li cukrovkou, budete chodit na malou stranu častěji

Infekce močových cest, zvětšená prostata

Pokud se vám do močových cest dostanou bakterie a způsobí zánět, budete mít nutkavou potřebu chodit častěji na záchod. Močit ale budete menší množství moči. Tento stav současně doprovází nepříjemné pálení při močení. Odtok moči může u mužů zhoršit zvětšená prostata. Pánové pak nejsou schopni zcela vyprázdnit močový měchýř, což je nakonec přivede do ordinace urologů.

iZdroj fotografie: Pixabay
Černá káva odvodňuje. Je možné, že na záchod půjdete častěji

Léky zvané diuretika

Při onemocnění srdce, ledvin nebo u vysokého krevního tlaku lidé užívají léky na odvodnění, které pomáhají zdravotní problémy léčit. Jedná se o tzv. diuretika, jež mohou způsobit častější močení. Odvodňuje ale i požívání alkoholických nápojů, pití černé kávy nebo čaje s obsahem kofeinu, případně teinu, nebo energetických nápojů.

Jak často chodíte na „malou“ vy?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články