Rakovina je děsivé onemocnění, které v mnoha případech bohužel končí smrtí. Podívejte se, jak dlouho ji můžete mít, aniž byste o její přítomnosti věděli.
V mnoha případech může chvíli trvat, než se objeví nějaké příznaky rakoviny, díky kterým mohou doktoři poznat, že jste v ohrožení života a potvrdit diagnostiku tohoto problému. Existují však bohužel i takové případy, kdy doktoři potvrdili tuto skutečnost až poté, co se onemocnění rozšířilo nebo se nádor zvětšil natolik, že již nebylo možné jej vyléčit. Podívejte se proto, jak dlouho můžete mít rakovinu, aniž byste o tom věděli, a kdy neprodleně vyhledat pomoc, upozorňuje Christina Chun, MPH.
Diagnostika rakoviny
Mnoho typů rakoviny lze naštěstí diagnostikovat včas, protože dnešní zdravotnictví je natolik vyspělé, že lékaři poznají příznaky rakoviny mnohdy na první pohled. Samozřejmě se však může stát, že rakovina nebude tak dobře viditelná a dostane se do takového stádia, že již nebude možné ji zvrátit. Je proto velmi důležité, abyste chodili na preventivní prohlídky, a pokud byste na sobě pozorovali nějaké změny (k horšímu), tak je ihned řešit. Největší šanci na přežití tohoto onemocnění máte, když jej zachytíte v časných stádií.
Některé druhy rakoviny lze odhalit snadněji než jiné. Pokud vás například postihne rakovina kůže, lze ji již zpočátku diagnostikovat pouhou vizuální kontrolou (k potvrzení diagnózy je však nutná biopsie). Na druhou stranu však existují i takové druhy rakoviny, které mohou zůstat neodhaleny po dobu deseti a více let. V takových případech je však léčba velmi obtížná a mnohdy neúspěšná.
Symptomatická a asymptomatická rakovina
V případě, že je ve vašem těle přítomna rakovina (nebo i jiné onemocnění), ale nejsou patrné žádné příznaky, nazývá se asymptomatická. Bohužel je mnoho druhů rakoviny právě ve svém počátku bezpříznakových, a proto se stává, že se dostane do stádia, kdy už nebude úniku. Je tedy velmi důležité, abyste nezanedbávali pravidelná vyšetření a raději měli o svém těle přehled.
Na druhou stranu, rakovina, která již v raném stadiu vyvolává zjevné příznaky, nese odborný název symptomatická. Pokud se u vás objeví tento druh onemocnění, měli byste okamžitě vyhledat odbornou péči a nechat si problém odborně diagnostikovat, aby byla léčba úspěšná. Náhlé nebo závažné příznaky sice ihned neznamenají, že máte rakovinu, ale čím dříve vám bude stanovena diagnóza, tím dříve budete vědět, jak na tom jste.
Rozdíl mezi příznaky a symptomy rakoviny
Příznaky a symptomy rakoviny se značně liší v závislosti na tom, kde se onemocnění nachází. Je tedy jisté, že například rakovina močového měchýře bude způsobovat krev v moči, zatímco rakovina mozku bude spíše vyvolávat extrémní bolesti hlavy. Kromě toho byste také měli vědět, že příznaky a symptomy onemocnění znamenají dvě různé věci:
- Příznak je něco, co může pozorovat jiná osoba (například změna barvy kůže nebo sípání)
- Symptom je něco, co pro ostatní není zřejmé (například únava nebo bolest)
Příznaky a symptomy rakoviny se obvykle začnou projevovat v momentě, kdy se rakovinný nádor zvětší natolik, že začne tlačit na okolní orgány, tkáně, cévy nebo nervy. V důsledku tenze pak pacient může pociťovat bolesti a/nebo dochází ke změně fungování okolních orgánů. Jak již však bylo zmíněno, je nesmírně důležité, abyste dodržovali pravidelné prohlídky a neustále se starali o své zdraví.
Chodíte na pravidelná vyšetření?