Objevují se vám na obličeji tukové kuličky? Vyhněte se lékařským zákrokům. Je možné je eliminovat pomocí snadné domácí péče - JakZdravě.cz

Objevují se vám na obličeji tukové kuličky? Vyhněte se lékařským zákrokům. Je možné je eliminovat pomocí snadné domácí péče

Milia jsou malé bílé hrbolky, které se objevují na kůži. Obvykle jsou seskupeny na nosu, tvářích a bradě. Objevit se však mohou i na jiných částech těla.
i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Milia se vyvíjí, když se šupinky kůže zachytí pod jejím povrchem. Vyskytují se nejčastěji u novorozených miminek. Objevují se téměř u poloviny novorozenců, kteří je mají na pokožce do měsíce po narození. U novorozenců zmizí bez léčení. U dětí a dospělých to však není pravidlem a často musí být nějakým způsobem odstraněny. Víte, jak se s nimi vypořádat?
Nijak do nich nezasahujte

Pokud se vám malé bílé tečky na obličeji vytvoří, nezkoušejte do nich píchat nebo si je škrábat. Mohlo by vám to způsobit krvácení nebo strupy a jizvy. Škrábání kůže navíc může způsobit výskyt bakterií v dané oblasti, která dokáže vyústit v infekci. V případě kojenců mladších šesti měsíců je nejlepší nechat milia na pokoji. U starších dětí a dospělých jedinců je vhodné umýt si obličej jemným mýdlem bez parabenů. To zbaví vaši tvář mastnoty.


iZdroj fotografie: Pixabay

Po umytí pokožku otřete, ale jen lehce. Pokud si chcete obličej vyčistit opravdu důkladně, je vhodné, abyste si póry otevřeli párou. Začněte tím, že pustíte sprchu s horkou vodou, a tak jí koupelnu pomalu zaplníte. V páře seďte asi 5 až 8 minut. Otevře vaše póry a uvolní šupinky kůže. Vyplaví i další dráždivé látky, které se pod ní mohou zachytit. Než vyjdete ze zapařené místnosti, opláchněte si obličej vlažnou vodou.

Pokožku můžete také jemně odlupovat

Jemné odlupování kůže může pomoci váš obličej udržet bez dráždivých látek, jež způsobují milia. Zkuste jednou týdně používat exfoliační čistící prostředek. Vhodný je také peeling na obličej, jenž obsahuje exfoliační přísady. Můžete vyzkoušet i retinoidový krém. Ten obsahuje vitamín A, který je nezbytný pro zdraví vaší pokožky. Takový krém však používejte jen jednou denně na suchou a čistou pokožku obličeje.


iZdroj fotografie: Pixabay

Tu je nutné chránit také před slunečním zářením. Pořiďte si tedy správný opalovací krém. Hledejte takový, který je navržen pro použití na obličej. Ujistěte se, že SPF je 30 nebo vyšší. Pokud máte pokožku citlivou na slunce, je vhodné použít produkty s SPF 100. Nejpříjemnější krémy na opalování budou mít jako základ minerální olej. Jiné oleje by ji naopak mohly ucpávat. Čtěte tedy složení výrobků pečlivě.

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 434 hlasů
Nahlásit chybu
DámskýDeník
Matka zkameněla hrůzou, když chůvička zaznamenala podivné stíny. Nečekala ani minutu a vyběhla do dětského pokoje
Události247
Rušení nemocnic? Šíříte lži, strašíte lidi a příště si ověřte informace, utřel Vojtěch v duelu ministrů Hamáčka
VědaŽivě
Věříte, že přistání Američanů na Měsíci byl podvrh? Pravda za konspiračními teoriemi odhalena v plné kráse
adbz
Přesaďte a rozmnožte lilie léty ověřeným způsobem zahrádkářů. Právě teď je na to ideální čas, bohatě vám pokvetou už příští rok