Jaterní encefalopatie: Onemocnění Miloše Zemana odhaleno v plné kráse

Jaterní encefalopatie nepostihuje pouze játra, ale úzce souvisí i s funkcí mozku. Pokud máte podezření, že vy nebo někdo kolem vás onemocněním trpí, rozeznejte ho s jistotou.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jedná se o vážné onemocnění při němž játra nemohou filtrovat toxiny z krve. Bohužel se v takovém případě stává, že škodlivé látky zůstávají v krevním řečišti a putují po celém těle, ale také do mozku, což vede k poškození tohoto důležitého orgánu. Encefalopatie se dělí na akutní nebo chronickou. Pokud se osoba neléčí správným způsobem, může upadnout do komatu, uvedl Saurabh Sethi, M.D., MPH

Příznaky jaterní encefalopatie

Symptomy se mohou lišit v závislosti na poškození jater. Projevit se mohou potíže s myšlením, nesoustředěnost, potíže se psaním, zmatenost, zapomínání, špatné rozhodování, špatný dech nebo naopak sladká vůně dechu. Uvedené příznaky lze stabilizovat, pokud ale stav zanedbáte, mohou se objevit závažnější příznaky: zmatenost, letargie, úzkosti, změny osobnosti, těžká únava, nesouvislá řeč, třes v rukou a pomalé pohyby. Jestliže se takové onemocnění týká i vás, neváhejte a okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Co způsobuje jaterní encefalopatii

Onemocnění jater tohoto typu bývá nejčastěji způsobeno toxiny v krevním oběhu. K takové příčině dochází tehdy, když játra nefungují správně a nedokáží odfiltrovat odpadní látky správným způsobem. Jakmile se v těle nahromadí velké množství látek, mohou poškodit nejen orgány, ale i nervy. Nemoc může být vyvolána například obsáhlými potížemi s ledvinami, nízkou hladinou kyslíku, operace nebo trauma, léky potlačující imunitní systém, léky na nervový systém, pokles draslíku, nadměrná konzumace alkoholu a kouření. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Různé fáze onemocnění

Encefalopatie je rozdělena do více fází podle závažnosti. Fáze nula má minimální příznaky, například slabá únava, točení hlavy. U fáze jedna mohou probíhat změny ve spánkových návycích, například nespavost. U fáze dvě se většinou objevuje malátnost a mírná dezorientace. U fáze tři jsou příznaky již závažné a mohou nastat změny osobnosti. Fáze čtyři je ta nejhorší a je charakterizována kómatem.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jakým způsobem lze zabránit jaterní encefalopatii

Vždy je nejlepší předcházet potížím, nikoliv řešit samotné onemocnění. Toho docílíte tak, že se úplně vyhnete alkoholu nebo si jej dopřejete opravdu se skromností, vyvarujete se potravinám s vysokým obsahem rafinovaných a živočišných tuků a udržujte si zdravou váhu bez nadváhy. Je také důležité vyhýbat se lidem s diagnostikovanou hepatitidou, mýt si ruce a nechat se očkovat proti žloutence typu A a B. 

Setkali jste se s někým, kdo tímto onemocněním trpěl? 

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Autor článku

Šimon Dvořák

Zobrazit další články