Poznejte mrtvici včas a vyhněte se trvalým následkům. Majorita lidí končí s nezvratným poškozením kvůli své nepřipravenosti

Podle Světové zdravotnické organizace je mozková mrtvice na třetím místě v seznamu nejsmrtelnějších nemocí – většina lidí ji totiž nezaznamená včas.

Druhy mozkové mrtvice - tichá i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Informace z dat Světové zdravotnické organizace ukazují, že se mozková mrtvice v posledních letech umístila na třetím místě v seznamu nejsmrtelnějších nemocí a poruch. Jak ovšem dodává brněnský neurolog Robert Mikulíkve většině případů je mrtvice zaznamenána až příliš pozdě. Seznamte se proto s příznaky, které vám pomůžou toto nebezpečné onemocnění co nejdříve rozpoznat.

Mozková mrtvice a její průběh 

Lékaři rozlišují dva typy mrtvice – hemoragickou mrtvici a ischemickou mrtvici způsobenou ucpáním cévy, která nemusí mít žádné výrazné příznaky a proto často zůstává nepovšimnuta. Nejčastější příčinou ischemické mrtvice je sraženina nebo křeč. Ta zablokuje průtok krve v určité části mozku, kvůli čemuž oteče tkáň sražené cévy, což vede k značnému omezení prostoru v lebce. V důsledku toho se zvýší nitrolební tlak, objeví se bolest hlavy a v celém mozku vzniká velmi vysoký tlak.  

iZdroj fotografie: Unsplash

Během mrtvice člověk může ztratit pohyb v rukách a nohách, koordinaci anebo schopnost slyšet či mluvit. V některých případech se objevují také halucinace. Po určité době se však krev rozproudí do sousedních tepen a otok spolu s bolestí hlavy mizí. Nervovému systému trvá dlouho, než se zotaví a některé jeho funkce mohou dokonce zcela vymizet. V případě velmi mírné mrtvice člověk zapomíná na včerejšek nebo na velmi staré události, ovšem pokud je onemocnění závažnější, může se stát invalidním.   

Příznaky ischemické mrtvice

Ischemická mrtvice nemusí mít žádné výrazné příznaky a proto často zůstává nepovšimnuta. Ve většině případů se však vždy objeví nějaká zvláštnost, podle které můžeme poznat, že něco není v pořádku. Bývá to většinou: 

  • Náhlá necitlivost nebo slabost v obličeji, v noze nebo v ruce, a to na jedné straně těla
  • Potíže s chůzí, závratě, ztráta koordinace pohybů
  • Zmatenost, neschopnost mluvit nebo rozumět
  • Problémy s jedním nebo oběma očima
  • Silná a bezdůvodná bolest hlavy
iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud jde o příznaky hemoragické mrtvice, ty bývají téměř totožné s těmi, které se objevují u ischemické mrtvice. V každém případě je však důležité, abyste ihned zavolali lékaře, který stanový diagnózu – každá mrtvice vyžaduje během léčby odlišný přístup. Pokud by byl pacient podroben nesprávnému zacházení, mohlo by dojít k jeho smrti.

Jak poznat, zda daného člověka postihla mozková mrtvice 

Ani lékaři mnohdy nemusí mozkovou mrtvici ihned identifikovat. Pokud si však všimnete některého z těchto příznakůu svých příbuzných nebo u zcela cizí osoby, neprodleně zavolejte záchrannou službu a řiďte se tím, co vám řekne dispečink: 

  • Požádejte dotyčnou osobu, aby se usmála a zkontrolujte, zda jedna strana obličeje nevypadá divně (povisle).
  • Požádejte dotyčnou osobu, aby zvedla obě ruce a zkontrolujte, zda jsou ruce ve stejné úrovni. 
  • Požádejte dotyčnou osobu, aby po vás zopakovala jednoduchou větu a zkontrolujte, zda vyslovuje slova jasně a správně.
iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud si všimnete některého z těchto příznaků, měli byste dotyčného okamžitě dopravit do nemocnice. Jediný způsob, jak snížit negativní následky mrtvice, je pomoci postižené osobě během první hodiny. 

Co byste dělali v případě mrtvice u vašeho známého vy? 

Zdroj: Brightside, Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Robin Dostál

Zobrazit další články