V souvislosti s nemocemi oběhového systému lze hovořit o určitých znacích, jimiž se projevují. Vše začíná nenápadně, je proto na místě umět poznat, kdy vám hrozí problémy.
Nemoci oběhového systému patří mezi rozšířené civilizační choroby. K jejich vzniku přispívá současný způsob života, který je založený na menším množství pohybu, vydatné, ale ne vždy zdravé stravě, stresu. Moderní společnost a její existence přinesla řadu zjednodušení a zlepšení životních podmínek, na druhou stranu si ale vybrala svoji daň. Odborný asistent Rani Khalil Hasan, MD se ve své praxi setkává s řadou lidí s kardiovaskulárními problémy. Jak poznat, že vám krevní oběh nefunguje správně?
Rozšířená civilizační nemoc
Chronickou žilní nedostatečností trpí jen v Evropě na 30 procent lidí. Přitom správná funkce krevního oběhu je pro lidské zdraví nezbytná. Krev totiž napomáhá dopravovat živiny a kyslík do celého těla a k jednotlivým buňkám. Nepracuje-li oběh krve dobře, dochází k poškození srdce, mozku, ledvin, jater i horních a dolních končetin. Na vině může být nadváha či obezita, cukrovka, kouření. Neléčený stav pak později může vést k infarktu myokardu či mozkové mrtvici.
Otoky dolních končetin
Mezi typické příznaky problémů s krevním oběhem, jež by vás měly varovat, jsou otoky dolních končetin. Tento stav je normální po dlouhém stání i vlivem sedavého způsobu života, dostavuje-li se jen občas. Pokud otoky trvají delší dobu, pak za jejich vznikem může být právě špatný oběhový systém. Proti otokům pomůže sednout si, opřít nohy třeba o židli, a tím je zvednout nad úroveň srdce.
Studené nohy a ruce, jejich necitlivost
Fyziologický průtok krve žílami a cévami napomáhá udržovat správnou teplotu těla. Studené ruce a nohy jsou ukazatelem, že krevní proudění je někde přerušené. Určitě je vhodné se poradit s praktickým lékařem. A to platí i pro případ, kdy zjistíte menší citlivost ve svých končetinách. Kromě špatného krevního oběhu může být na vině i cukrovka, nedostatek vitamínu B12 či hořčíku, syndrom karpálního tunelu.
Namodralá barva pokožky
Nedostatečnost oběhové soustavy se často projevuje také změnou barvy pokožky, a to zejména v okolí úst. Rty získají namodralou barvu vlivem nízké hladiny kyslíku v krvi. Odborně tomu říkáme cyanóza. Stejnou barvu mohou mít i konečky prstů na rukách či nohách. Zvláštní pozornost je třeba věnovat dětem, protože namodralou barvou pokožky se u nich projevuje problém se srdcem.
Křečové žíly
Typickým projevem špatného krevního oběhu je vznik křečových žil. Zvyšuje se žilní tlak, a tím dochází k roztažení cév. Žíly pod povrchem kůže se stávají vystouplými, s viditelnými uzlíky a modrofialovou barvou. Nejčastěji postihují dolní končetiny. Na křečové žíly pomáhají kompresní punčochy, které vytvářejí dostatečný tlak na stěnu žil na nohách, a tím odstraňují zadržování krve. Používat se musí pravidelně každý den, protože působí jen po dobu nošení. Předepsat vám je může i ošetřující lékař.
A co vy děláte pro to, aby byl váš krevní oběh v dobré kondici?