Jak poznáte, že na vaše dveře zaklepala artritida - JakZdravě.cz

Jak poznáte, že na vaše dveře zaklepala artritida

Občasné bolesti kloubů a ztuhlost těla jsou typickými znaky, které nevyhnutelně patří ke stárnutí. Pokud se ale potíže začínají stupňovat a člověk má problém vykonávat běžné denní činnosti, na místo by měla nastoupit obezřetnost a diskuse s lékařem.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Přetrvávající bolesti mohou značit nástup artritidy. Artritidy se běžně dělí do dvou základních kategorií:
  • Revmatoidní artritida
  • Osteoatritida

Revmatoidní artritida patří mezi autoimunitní chronická onemocnění, která mohou postihovat i velmi mladé jedince. K její léčbě patří i pravidelné užívání léků, které snižují produkci látek v těle způsobující obtíže. Osteoartritida oproti tomu přichází s vyšším věkem. Je zapříčiněna běžným mechanickým opotřebením kloubů. Oba druhy této nemoci se projevují velmi podobně ‒ bolestí postihující kolena, zápěstí a boky. Výjimkou nejsou ani bolesti zad a silné otoky kloubů.

iZdroj obrázku: Pixabay.com

Správná diagnostika

Pro účelnou léčbu je stěžejní správná diagnostika původu vašich potíží. Zkuste si vést deník, kam si budete zapisovat konkrétní projevy a bolesti, které vás postihují. Bolest může být bodavá, pulzující, horká, intenzivní nebo naopak tlumená. Zapisujte si také frekvenci problémů a co se zdálo být spouštěcím mechanismem. Může to být fyzická aktivita, problémy se vstáváním nebo sezení na židli. Všechny tyto poznatky pak sdělte svému lékaři. Značně mu tím usnadníte stanovení správné diagnózy.

iZdroj obrázku: Pixabay.com

Revmatoidní artritida versus bolest stáří

Revmatoidní artritida se neprojevuje jenom bolestí kloubů a pocity ztuhlosti. Protože se jedná o zánětlivé chronické onemocnění, jeho agresivita se časem stupňuje. Pomoci může jen včasná diagnóza a zahájení léčby. Provází ji také bolestivost a velká svalová únava, depresivní stavy, nechutenství, mírná teplota, oteklé uzliny a celkový pocit únavy. Artritida zapřičiněná opotřebením kloubního pouzdra se co se týče projevů většinou omezuje na bolest a ztuhlost kloubů.

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
Malý chlapec se během koncertu stal centrem dění. Svými tanečními kreacemi ukradl kapele veškerou pozornost
Události247
Revmatoidní artritida je zákeřná nemoc. Proč se pacienti bojí mluvit se svými lékaři a jaké to může mít následky? Podrobnosti vysvětlila předsedkyně Revma Ligy Müllerová
VědaŽivě
Posedlost celebritami snižuje inteligenci, uvádí studie. Lidé se slabostí pro své idoly brzdí výkon svého mozku
adbz
Se sázením cibule není doporučeno čekat až na jaro. Brzký výsev zajistí gigantické plody s příchodem prvních teplých dnů