Jak se snadno zbavit vysokého krevního tlaku a zlepšit krevní oběh

Vysoký krevní tlak patří k typickým civilizačním potížím. Je spojen nejen s fenoménem stárnutí populace, ale také s moderním životním stylem. Přesto se jej můžete snadno zbavit.

i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Většina pacientů s vysokým krevním tlakem si dříve či později nechá předepsat prášky na hypertenzi. To pochopitelně není špatné řešení, léky na vysoký tlak skutečně fungují, ale obvykle mají celou řadu nepříjemných vedlejších účinků. Čím později po nich sáhnete, tím lépe pro vás. Jakmile po nich totiž sáhnete, už se jich budete jen těžko zbavovat. Nasazení léků se však můžete vyhnout, pokud se soustředíte na svou životosprávu a budete se vyhýbat zbytečnému stresu.

Zdravý pohyb

Ve zdravém těle zdravý duch, říká se. Pohybové aktivity odpovídající našemu věku a fyzické kondici skutečně přinášejí obojí. A to nejen ve vztahu k vysokému krevnímu tlaku. Výzkumy prokazují, že lidé, kteří se věnují alespoň třicet minut denně lehkému aerobnímu tréninku, například svižné procházce se psem či projížďce na kole, mají výrazně zdravější srdce a vyšší odolnost vůči psychické zátěži než ti, kteří necvičí vůbec, případně se sportu věnují jen sporadicky. Pomáhají také relaxační cvičení, třeba populární jóga.

iZdroj fotografie: Pixabay
Jóga

Právě zdravé srdce a nízká hladina „stresového“ hormonu kortizolu, se pochopitelně pozitivně promítají i do našeho tlaku. Sportující lidé si kromě toho také snáze udržují zdravou váhou. Nadváha a obezita jsou přitom jednou z nejtypičtějších příčin hypertenze u mladých lidí mezi dvaceti a čtyřiceti lety.

Upravte svou životosprávu

Zatímco nadváha může být způsobena prostou leností, za obezitu obvykle mohou další faktory, které kromě přibývajících kil způsobují i zvyšování tlaku. S obezitou a nezdravým životním stylem je často spojeno kouření. Tabákové výrobky přitom škodí nejen plicím, ale i cévám a srdci. V oběhové soustavě může nikotin a další toxické látky z cigaret způsobovat také krevní sraženiny.

iZdroj fotografie: Pixabay
Pomoci může i kvalitní koření

Po odložení poslední cigarety se můžete zaměřit i na jídelníček. Některé druhy koření cévám a srdci prospívají, v kuchyni byste tak neměli zapomínat na skořici, rozmarýn, hřebíček, tymián, česnek nebo pálivé chilli papričky. Pokud nepatříte mezi fanoušky kořeněných jídel, nezoufejte. Vaše oběhová soustava ocení i pravidelnou konzumaci pochutin, jako jsou kvalitní čokolády, nepražená semínka, melouny, čerstvé mořské ryby nebo avokádo.

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Při stavbě kadibudky narazil na železnou truhlu. Obsahem byl natolik zaskočen, že se o něj musel podělit se světem
Události247
Události247
EU ovládají oligarchové, kteří chtějí zničit menší členské státy, myslí si polský premiér. Vyzval k radikálnímu řešení
VědaŽivě
VědaŽivě
V největších zvonech světa se ukrývá magická síla. Jeden nepřátelé raději zlikvidovali
adbz
adbz
Netýrejte svého psa procházkami v horkých dnech. Číhá na něj mnohem víc nebezpečí, než si myslíte