Jak se spolehlivě vypořádat se žaludečními vředy a gastritidou? Je to jednodušší, než se zdá

Žijeme v době, která je velmi dynamická. V tom dobrém, ale i v tom špatném slova smyslu. Naše duše vzkvétá, ale naše tělo může trpět. Třeba i tím, jak se (ne)stravujeme.

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Nestresuj se, budeš z toho mít žaludeční vředy, říkaly naše babičky. Stres skutečně může vyvolávat potíže s trávicí soustavou. Ale tvrzení, že žaludeční potíže jsou přímým důsledkem stresu, jsou přehnané. I přesto v moderní hektické době přibývá lidí, kteří trpí žaludečními problémy. Přibývá také těch, u nichž se z různých důvodů žaludeční vředy opravdu objeví. A rozhodně nejde o žádnou maličkost.
Zánět žaludku

Nejprve je třeba uvést věci na pravou míru. Zánět žaludku neboli gastritida většinou nemá se stresem či jinou psychickou zátěží mnoho společného. Může však být spojený se zlozvyky, které se na stres často nabalují – kouřením, nadměrnou konzumací alkoholu, přejídáním se nebo nedostatkem spánku a kvalitního odpočinku. Také nadměrná konzumace kávy, energetických nápojů, silného čaje, ale i sladkých limonád nahrává vzniku žaludečních vředů. I sladké limonády jsou totiž z chemického hlediska kyselinami.


iZdroj fotografie: Unsplash
Gastritida je velmi bolestivá

Ale nejde jen o projevy nezdravého životního stylu. Žaludeční středy může způsobovat i vysoký podíl potravin živočišného původu v jídelníčku. Člověk je totiž přirozeně všežravec, a tak by měl odpovídajícím způsobem kombinovat živočišnou a rostlinnou stravu. Hlavním faktorem je nicméně působení bakterie jménem helicobacter pylori. Ta se nicméně v žaludku běžně vyskytuje, alespoň v České republice.

Jak se gastritidě bránit

Zabránit přítomnosti bakterie helicobacter pylori v žaludku je prakticky nemožné, napadá drtivou většinu dospělé populace a náš imunitní systém není připraven bránit se jí, dokud tato bakterie nezačne dělat neplechu. Silnou medikamentózní léčbou ji sice můžete dostat pod kontrolu tak, aby se nemohla podílet na tvorbě vředů, ale taková procedura má pochopitelně nepříznivé vedlejší účinky.


iZdroj fotografie: Unsplash
Aby vás žaludek netrápil

Přesto existuje řešení. Jde o přírodní nápoj z rakytníku a másla, který vám pomůže pročistit žaludek a zklidnit kyseliny, které v něm tráví potravu. Smíchejte 200 gramů bobulí z rakytníku, které umelete v mlýnku na maso, se 200 gramy kvalitního másla. Výsledná směs je poněkud trpká, a tak ji můžete přisladit medem nebo sirupem z agáve. Konzumujte ji třikrát denně, hotová dávka by vám měla vyjít na dva dny.

Zdroj: MedicalNewsToday
Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
Některé vlastnosti určené znamením zvěrokruhu mohou narušovat a nakonec i zničit váš vztah. Pochopte je a naučte se s nimi pracovat
Události247
O vstupu Ukrajiny do Evropské unie může být řeč za 20 let, míní francouzský ministr Beaune. Potvrzují to i odborníci
VědaŽivě
Většina lidí na obrázku rozezná jenom žábu. Pravdou je, že se v něm ukrývají 2 zvířata – vidíte je?
adbz
Na rekonstrukci starého bytu 4+kk měli důchodci 327 000 Kč a 3 měsíce. Přesto je promyšlený do detailu a působí útulně