Nová studie ukázala, že chůze pětkrát týdně po dobu 30 minut může snížit pravděpodobnost vysokého krevního tlaku u žen po menopauze.
Vědci v rámci studie měli k dispozici údaje od více než 83 tisíc žen ve věku od 50 do 79 let, které netrpěly hypertenzí. Každá žena, která se studie účastnila, vyplnila na počátku dotazník, kde uvedla dobu a rychlost své chůze. Účastnice následně udávaly tyto údaje každý rok. Vědci jim navíc v rámci výzkumu kontrolovali krevní tlak. Sledování trvalo 11 let. Odborníci na základě získaných údajů došli k závěru, že ženy, které chodí rychlostí 3 km/h po dobu 2,5 hodiny týdně, mají snížené riziko hypertenze.
Chodit, chodit, chodit
Samozřejmě, že pokud je tempo chůze vyšší, stačí, když lidé chodí méně často, a riziko vysokého krevního tlaku se také sníží. Chůze, stejně jako jiné formy fyzické aktivity, spouští mnoho změn. Ty pravděpodobně přispívají ke snížení krevního tlaku, hladiny stresových hormonů a zlepšení zdraví cév. Pochopitelně je chůze prospěšná nejen z hlediska krevního tlaku, mimo jiné se vám při chůzi do krevního oběhu vyplaví endorfiny, tzv. hormony štěstí. Čím častěji chodíte, tím lépe.
Důležité je chodit pravidelně. Nejenže tím prospějete svému tělu, ale také vás díky vytvořenému návyku tento pohyb začne i bavit. Po určité době se stane součástí vašeho života a každé vynechání vás bude mrzet. Pravděpodobně budete zvyšovat frekvenci i nachozené kilometry. Pokud však nejste na pohyb zvyklí, zvyšujte opatrně. Postupem času můžete k chůzi přidat i další aktivity, které rovněž pomohou snížit krevní tlak. Stav vašeho krevního tlaku pak sledujte například za pomocí chytrých náramků. Doporučení na nejlepší modely je k dispozici v tomto porovnání nejlepších.
Sportování s vysokým tlakem
Pokud již máte vysoký tlak, nemusíte se bát začít s pohybem. Buďte však opatrní a nepřepínejte se. Právě chůze je v takovém případě ideálním řešením. Pokud vás nebaví chůze bez cíle, snažte se naplánovat si turistické výlety s nějakým cílem, za kterým budete muset dojít. Pak vás jistě pohyb bude bavit daleko více. Zkusit můžete také v posledních letech velmi oblíbený Nordic Walking, tedy dynamickou chůzi se speciálními holemi.
Kromě chůze můžete s hypertenzí provozovat i další sporty. Klidně vyzkoušejte jízdu na kole, plavání nebo běh na lyžích. Vhodný je také tanec, badminton nebo například jóga. Nevhodné je naopak například horolezectví, bungee jumping, sprint nebo maraton. Při každém z doporučovaných sportů myslete na to, že je zapotřebí je opakovat alespoň třikrát týdně po dobu alespoň 30 minut, aby vaše aktivita měla smysl.