Určité potraviny jsou spouštěčem bolesti hlavy. Vyhněte se jim obloukem, jejich zdravější kopie budou pro vás vysvobozením

Některé potraviny mohou napomoci k migréně. Vyhnutím se těmto potravinám můžete migrénu úspěšně potlačit a zvládnout den bez urputné bolesti hlavy.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Existují potraviny, které ovlivňují to, jestli dostaneme migrénu. Podle slov Natalie Olsen, RD, LD, ACSM EP-C to nefunguje tak, že si dáte určité jídlo, a ono okamžitě vyvolá migrénu, ale spolu s podněty, které v kombinaci s daným jídlem migrénu vyvolají. Výzkumy jsou zatíženy faktem, že spouštěče jsou s daným jídlem u každého člověka jiné, a tak je velmi obtížné prokázat vliv daného jídla z vědeckého hlediska.

Umělá sladidla mohou být problém

Umělá sladidla používá běžně mnoho lidí, třeba do kávy. Riskují tím ale, že jim umělé sladidlo dopomůže k migréně. Migréně prý napomáhá aspartam, který se běžně v těchto sladidlech vyskytuje. Pokud se tedy nechcete umělých sladidel vzdávat, měli byste se zaměřit na jejich složení a případně si pořídit nějaká, která aspartam neobsahují. Můžete také přejít na sladidla přírodní. V kapičkách se dá snadno sehnat stévie, nebo můžete zkusit sirupy. Nejběžnější je javorový, ale můžete vyzkoušet i čekankový, který má mnoho benefitů.

iZdroj fotografie: Pixabay

Vyvarujte se alkoholu

Alkohol je uváděn jako nejběžnější spouštěč migrény. Může to způsobovat to, že napomáhá dehydrataci, a z ní poté může bolet hlava. Ve studii však třetina lidí uvedla, že alkohol je často prvním krokem k migréně. Červené víno bylo dokonce uvedeno u tří čtvrtin účastníků jako spouštěč. Z toho vyplývá, že co se migrény týče, měli byste se při pití alkoholu pokusit vyhnout alespoň červenému vínu.

Informace o kofeinu jsou sporné

Kofein se běžně vyskytuje v kávě, nebo také v čaji. A ač příliš mnoho kofeinu či jeho úplné vysazení může způsobit bolest hlavy, existuje i studie, která přišla s informací, že kofein může v některých případech zastavit příval migrény. Vyplývá z toho to, že kofein může proti přívalu migrény pomoci, ale v případě, že to s ním přeženete, může migréně naopak dopomoci. Měli byste se proto držet moudrých slov – všeho s mírou – a kofein si dopřávat v menších dávkách.

iZdroj fotografie: Pixabay

Uzeniny a zralé sýry

Pro milovníky uzeného masa nebude toto dobrá zpráva, ale lahůdky, jako jsou klobásky, šunky a obecně uzené maso, často obsahují dusičnany, které v těle mohou podporovat roztažení cév. Vědci potvrdili, že i toto může být jeden ze spouštěčů migrény. Sýry, které se nechávají dozrát mohou být také velký problém. Obsahují totiž tyramin, který vzniká rozkladem bílkovin. Tyramin ve vašem těle poté může také spustit migrénu.

Nakládané potraviny

Tyto potraviny obsahují stejně jako zralé sýry velké množství tyraminu. Čím déle jsou naložené, tím větší obsah ho ve fermentovaných potravinách bude. Měli byste se proto taktéž vyhnout nakládaným okurkám, feferonkám a červené řepě. Kombucha je v případě pokusu předejít migréně také velké ne, protože i ona obsahuje tyramin, a navíc je v ní také často alkohol.

iZdroj fotografie: Pixabay

Léčba migrény

Bohužel se ještě nenašel lék na zastavení migrény. Můžete ji však úspěšně potlačit. V lékárně se dají sehnat volně prodejné léky proti migréně. Pokud vám volně prodejné léky nevyhovují, měli byste zajít za doktorem, který vám předepíše silnější tablety. Léčba je jiná, pokud trpíte pravidelnými epizodami migrén. V tomto případě váš lékař pravděpodobně zvolí léčbu beta-blokátory, které vám pomohou snížit hladinu krevního tlaku.

Migréna může být způsobena stresem, vztekem i únavou. Základem je proto kvalitně se vyspat. Pomoci mohou také ranní meditace, které vám ihned po ránu pomohou pročistit hlavu. Mnoho lidí s migrénou bojuje za pomoci masáží, při kterých se vám může uvolnit nejen tělo, ale i mysl. Pomoci také může omezení doby před obrazovkou, nebo alespoň časté pauzy. Dokonce i pravidelné stravování může pomáhat proti výskytu migrény.

Jak s migrénou bojujete vy?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Autor článku

Šárka Šumná

Zobrazit další články