Jak v zimě snížit riziko nákazy infekční nemocí

Existuje několik osvědčených postupů, které vám pomohou udržet si zdraví i v zimních měsících, kdy je v českém jídelníčku méně čerstvého ovoce a zeleniny, a kdy mají Češi méně pohybu než v létě.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Většinu toho, co byste měli dělat, abyste se ubránili chřipce nebo novému koronaviru či jiným nakažlivým nemocem, asi dobře znáte. Dnes se proto podíváme na věci, které by vás možná nenapadly.

iZdroj obrázku: Pixabay
Prevence je základ

Nesdílejte osobní předměty

Že byste se s nikým neměli dělit o zubní kartáček, ručník nebo třeba nůžky na nehty, je nasnadě. Ale z mnoha důvodů jsou rizikové i jiné předměty. Například mobilní telefon, bez kterého řada z nás nedá ani ránu, může být skvělým přenašečem bakterií a virů. Infekční choroby se sice na telefonu neudrží příliš snadno, ale pokud máte nějaký obal, dáváte jim tím více prostoru. Mobil máme neustále v ruce a přikládáme ho i k obličeji, proto je dobré hlídat si ho. Podobně je tomu například s klíči, brýlemi, peněženkou a dalšími věcmi.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Dbejte na svou obranyschopnost

Cestujte chytře

Hromadná doprava není tím nejbezpečnějším způsobem cestování, zejména ve špičce. Moderní město však nabízí řadu možností, jak se takovému cestování vyvarovat, a přesto nechat auto doma. Využít můžete různá sdílená vozítka, v České republice například elektrokola, elektrické koloběžky, skútry, nebo dokonce malé elektromobily. Všechny mají jedno společné – jedou samy a pohání je elektromotor. Při cestě se tak nezpotíte, a tak na nich můžete vyrazit i do práce.

Pozor na zvířata

A to i na domácí mazlíčky. Ti totiž mohou být přenašeči infekcí, které je samotné nepostihují, ale lidi ano. A běžné nemoci navíc mohou při kontaktu se zvířetem zmutovat podobně, jako se to stalo právě koronaviru. Své mazlíčky byste proto měli brát na preventivní prohlídky k veterináři a udržovat jejich pelíšky maximálně čisté. Mazlíčkům ostatních je pak lepší se vyhýbat.

Kromě toho platí, že byste pro posílení imunity měli:

  • dostatečně spát
  • nepřehánět to s alkoholem
  • chodit na procházky na čerstvém vzduchu
Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Jaké zkoušky a potěšení vás v létě čekají? Zjistěte to v runách – velký horoskop je tu
Události247
Události247
Okamura chce rekonstrukci vlády. A to i přesto, že Česko bude předsedat Evropské unii
VědaŽivě
VědaŽivě
Archeologové rozluštili „zakázané“ texty staré 2 000 let. Co se na bambusových deskách dočetli?
adbz
adbz
Inovativní dům je jako skládačka z lega. Vyšel na 60 tisíc a postavili ho za pouhých 14 hodin – podívejte se na proces