Vaginální výtok jako hlásič nemocí: Sledujte barvu i konzistenci a začněte s léčbou dřív, než bude pozdě

Pro správnou funkci ženského pohlavního ústrojí je vaginální sekrece nezbytná. Její funkcí je vyplavování odumřelých buněk a bakterií z těla pryč.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Každá dospělá žena má vaginální výtok. Podle jeho hustoty, barvy i množství může žena poznat, jestli její orgány správně fungují. Drobné změny jsou normální, protože je ovlivňuje také menstruační cyklus a některé další faktory, jako je těhotenství, užívání antibiotik či hormonální antikoncepce. Pozor je třeba si dávat, když dojde k výrazné změně barvy či zápachu výtoku, říká lékařka Rebecca Lynn Stone, MD. Může to být signálem pro zdravotní potíže.

Jak vypadá normální vaginální výtok

Běžný vaginální výtok svým vzhledem připomíná hlen, který je bez zápachu. Jeho barva je čirá, bílá, mléčná nebo nažloutlá. Jeho množství ovlivňují hormony, které mají na starostí řízení menstruačního cyklu a věk ženy nebo dívky. U dívek je sekrece obvykle velmi malá a má mléčnou barvu. V období adolescence se hlen objevuje ve větším množství, protože estrogeny připravují tělo na první menstruaci. V menopauze opět produkce hlenu klesá.

Kdy výtok signalizuje bakteriální infekci

Pokud žena má žlutě zbarvený vaginální výtok, který zapáchá a doprovází ho zároveň bolest, svědění nebo bolestivé močení, může to být známka bakteriální infekce. Žádá si návštěvu lékaře a přeléčení. To samé platí pro našedlý až zelený výtok, jenž mohla způsobit kvasinková nebo bakteriální infekce i trichomoniáza, což je pohlavně přenosná nemoc. Kvasinkovou infekci doprovází svědění a pálení kolem vulvy i bolest během pohlavního styku a při močení.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdraví ženských pohlavních orgánů signalizuje vaginální výtok

Co je to špinění a kdy jít s tím k lékaři

V polovině menstruačního cyklu nebo při ovulaci často dochází k tzv. špinění. Jedná se o výtok nahnědlé barvy, protože obsahuje stopy krve. Obvykle to neznamená nic vážného. Špinění se může objevit i při používání nitroděložního tělíska nebo v začátku těhotenství. Pokud se špinění stává pravidelností, je možné se poradit s lékařem o dalším postupu, protože v některých případech může být signálem rakoviny.

Tipy pro zdravé ženské pohlavní orgány

Na kvalitu vaginálního výtoku mají vliv i takové situace, jako je nošení spodního prádla z umělých vláken či používání mýdla při umývání zevních rodidel. Čistotu lze udržovat i jen s pomocí vody a neparfémovaných mýdel s vyváženým pH. Na toaletě by mělo být pravidlem otírání zepředu směrem dozadu, aby se zabránilo přenosu infekce. Není dobré zůstávat dlouho v mokrých plavkách nebo zpoceném oblečení. Při užívání antibiotik je vhodné zároveň konzumovat laktobacily.

Jakým způsobem udržujete čistotu svých intimních částí těla?

Zdroj: MedicalNewsToday

Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články