Jaká je ideální váha podle věku a výšky aneb Proč se obloukem vyhnout BMI a čím se řídit

Američtí odborníci uvádějí, že používání indexu tělesné hmotnosti by mělo být nadobro vyřazeno. Proč jej tedy stále ještě používáme?

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Reputace BMI neboli „Body Mass Index“ (česky index tělesné hmotnosti) byla v posledních letech velmi poskvrněna. Podle odborníků by tato metoda neměla být ukazatelem nadváhy, protože je jako měřítko neodmyslitelně vadné. Výsledky jsou totiž odvozeny pouze z váhy a výšky, tudíž nemůžou rozlišovat, zdali jde o sportovce s větším množstvím svalů nebo někoho, kdo necvičí a má více tuku.

Jak funguje index tělesné hmotnosti

Ukázalo se, že BMI je poměr tělesné hmotnosti v kilogramech dělený druhou mocninou výšky člověka v metrech, proto je vyjádřen v kg/m2. Za „normální“ BMI se považuje hodnota 20–25 kg/m2. Cokoliv pod BMI 18 je tak považováno za podvýživu a BMI 25-30 kg/m2 je označeno jako „nadváha“. V případě BMI většího než 30 kg/m2 byste již byli klasifikováni jako lidé s obezitou.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Proč tedy neměřit pouze tuk obsažený v těle?

Jednou z nejúčinnějších metod pro měření tukové hmoty se nazývá DEXA. V tomto případě se skenování vašeho těla provádí dvěma různými rentgenovými paprsky. Rentgenové záření pracuje na základě diferenciace hustoty tkáně, tudíž je následně schopno detekovat rozdíl mezi svaly a kostmi (které mají vyšší hustotu) a tuky (které mají nižší hustotu). 

iZdroj fotografie: Depositphotos

DEXA je určitě velmi přesná a precizní, ale proces je také nákladný a vyžaduje provoz speciálního vybavení. Na to jsou pak potřeba i speciální technici, tudíž není logisticky vhodná pro použití v populačních studiích. Oproti tomu je BMI levné a snadno vypočitatelné, což ho činí nejoblíbenějším.

Stejně tak další metodou, měření stupnic tělesného tuku, byste dosáhli daleko lepších výsledků. Odborníci pro tento způsob ale používají technologii zvanou „bioelektrická impedance“, která funguje tak, že tělem prochází elektrickým proud. Sval, který obsahuje více vody, pak vede elektřinu lépe než tuk. Čím větší elektrický odpor tělo vykazuje, tím více tělesného tuku máte. Problém je ale stejný jako u DEXA.

Pokud i přesto zvolíte BMI postup

Pokud i přesto zvolíte postup BMI, neměli byste výsledky brát jako závazné. Pro přesnost je musíte doplnit souvislostmi, jako jsou hladiny inzulínu, glukózy, krevní tlak a anamnéza metabolických onemocnění. Berte však na vědomí, že používání metody BMI podle odborníků přispívá ke zdravotním problémům, jako jsou poruchy příjmu potravy a duševního zdraví.

Zdroj: Science Focus

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Zobrazit další články