Příznaky prodělání covid-19: Možná o tom nevíte, ale už jste ho měli. Jak to odhalit bez testu?

Bezpříznakově prochází nákazou covid-19 spousta lidí. Existují však příznaky, podle kterých poznáte, že jste nemoc pravděpodobně již prodělali.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Už druhým rokem světovým děním hýbá koronavirová pandemie, která má vliv na hospodářský i společenský život jednotlivých států. Slovo covid-19 je skloňováno ve všech pádech a hovoří se o něm ve všech médiích. S proděláním nemoci je spojena možnost žít normální život bez omezení. Podle amerického odborníka na infekční nemoci Amesh A. Adalja existují obecné příznaky toho, že jste si koronavirovou nákazou už prošli. Které to jsou?

Příznaky prodělání covid-19

Když onemocníte virovou nákazou, máte rýmu, kašel a horečku, následuje absolvování PCR testů. Ty vyloučí nebo potvrdí covid-19 a dá říct, že je to sázka na jistotu. Buď ho máte nebo ne. Jenže spousta lidí prochází nemocí bezpříznakově, případně se chvíli cítí nepříjemně, ale s nemocí covid-19 tento stav nespojují. Vir přitom i u lidí s mírným průběhem nemoci může ovlivnit některé orgány a způsobit tělesné změny. V takovém případě se pak vyvíjejí tzv. dlouhodobé příznaky, které zahrnují:

  • chronickou únavu
  • potíže s dýcháním
  • bolesti na hrudi, bolesti kloubů a svalů
  • přetrvávající bolesti hlavy
  • přetrvávající kašel
  • problémy s čichem a chutí
  • problémy s trávicí soustavou
  • srdeční problémy
iZdroj fotografie: Unsplash
Testování je jednou z možností, jak zjistit prodělání nákazy covid-19

Vyšetření na přítomnost protilátek

Jestliže chcete mít jistotu, že jste již covid-19 prodělali, je možné si nechat z krve udělat test na přítomnost IgG protilátek. Ty se tvoří v těle asi za 2 až 3 týdny od vypuknutí onemocnění a přetrvávají v organismu delší dobu, měsíce až roky. Pro samoplátce tento test stojí 420 Kč a provádí se na odběrových místech AeskuLab. Je vhodné ho dělat tehdy, pokud jste měli zánět horních cest dýchacích, případně krátkodobé příznaky virového onemocnění nebo máte podezření, že jste nákazu covid-19 prodělali bezpříznakově.

Jestliže výsledky testu ukazují, že hodnota IgG protilátek je v hodnotě 50-400 AU/ml, znamená to vyšší hladinu protilátek. U hodnot 0-14 AU/ml nejsou protilátky prokázány. Střední hladinu protilátek ukazují hodnoty 14-50 AU/ml.

Už jste si prošli nákazou covid-19?

Zdroj info: Healthline, Center for Health Security

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články