Je lepší se osprchovat a nebo si dát vanu? Obě možnosti mají své pro a proti. Tři okolnosti ovlivňují, která je pro vás lepší

Jak sprcha, tak i koupel jsou důležitou součástí hygienické rutiny. Jeden z těchto způsobů mytí pro vás ovšem bude vždy lepší a odvíjí se to od vašich preferencí a požadavků.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Napustit si vanu je skvělé pro jisté účely a osprchovat se je úžasné zase pro jiné. Nevíte, pro co se rozhodnout? Přečtěte si pár výhod obou způsobů, a dle vašich osobních preferencí již budete mít jasno. Co je ovšem zřejmé, je to, že sprcha je čistší než vana, a pokud vám tedy jde jen o rychlou očistu, volba je zřejmá. Pokud ale hledáte něco víc, může být rozhodnutí složitější. Deborah Weatherspoon, Ph.D., R.N., CRNA uvedla pro a proti.

Výhody napuštění si vany oproti sprše

Nebojte se aromaterapeutických koupelí pro zklidnění mysli

Každý jednou za čas potřebuje vypnout a k tomu perfektně slouží aromaterapeutická koupel. Můžete ji použít pro uklidnění mysli a zklidnění unavených svalů, jediné, co vám stačí udělat, je do běžné koupele přidat několik esenciálních olejů. K uvolnění vám zvláště pomohou oleje z levandule či eukalyptu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Sedací koupele vám podpoří hojení

Slyšeli jste už někdy o sedacích koupelích? Je to dost často používaná technika, jakmile má člověk jisté specifické problémy. Jedná se o to, že si do vany sednete a voda bude sahat pouze do výšky vašich boků a hýždí. Je skvělým domácím lékem na podporu hojení po porodu a pomůže vám také s hemeroidy, svěděním a podrážděním.

Vaše zdraví ocení ovesné koupele

Začali jste trpět na problémy s ekzémy či lupenkou a nevíte, čím si máte pomoci? Samozřejmě, existuje spousty krémů a léků, ale člověka časem omrzí se stále jen něčím mazat. Pokud máte chuť jednoduše vypnout a nemastit se, zkuste si do koupele přidat ovesné vločky. Ty pomohou k úlevě od příznaků těchto problémů a uklidní zarudnutí i zánět na kůži.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Koupele proti nachlazení a chřipce vám pomohou cítit se lépe

Na to jste již možná přišli sami, ale za zmínku to rozhodně stojí. Jakmile vás totiž bolí v krku a jste nachlazení nebo máte chřipku, tak nejlepší, co můžete udělat, je se až po krk ponořit do teplé vody a odpočívat. Když jste nemocní, tak vám koupel pomůže zmírnit horečku a uvolnit bolavé svaly.

Výhody sprchování se oproti koupeli

Sprcha může posílit váš imunitní systém

Určitě znáte techniky otužování a se sprchou můžete dosáhnout jeho mírnější formy. Základem je přežít studenou vodu, a jakmile zvládnete toto, máte vyhráno. Existuje totiž metoda, kdy se začnete sprchovat teplou vodou a během mytí přecházíte na studenou. Studie ukázala, že lidé, kteří tento způsob začali praktikovat, byli v průběhu roku méně nemocní, než když se sprchovali klasicky.

iZdroj fotografie: Unsplash

Pomůže vám rozzářit vlasy i pokožku

Věděli jste, že sprcha má schopnost podstatně zlepši vaši cirkulaci krve? To je výhodné hned z několika důvodů. Kromě těch zdravotních, jako je udržení správné funkce kardiovaskulárního systému, jde i o vizuální stránku. Jakmile totiž bude stimulován oběh i v pokožce hlavy, zlepší se vzhled vašich vlasů, rychleji vám porostou a budou zářivější. To samé platí i pro pokožku, jen z té samozřejmě (naštěstí) nic neporoste.

Možná vám pomůže s depresí

Není to žádná domněnka, jde o fakt založený na zjištěných skutečnostech a lze tedy předpokládat, že vám sprcha s depresí pomůže, jistota to ovšem také není. Věc se má tak, že když začínáte s teplou vodou a postupně ji ochlazujete, budete nejen zdravější, ale zároveň budete mít stimulovaný nervový systém. Tento styl sprchování pomáhá také vyplavovat endorfiny (hormony štěstí), což zlepšuje příznaky deprese.

A co máte raději vy, vanu nebo sprchu?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Zobrazit další články