Už žádné menstruační bolesti: Existují potraviny, které si s nimi hravě poradí

Některé potraviny ulevují od menstruačních bolestí. Jejich zahrnutí do stravy je tak efektivním přirozeným způsobem, jak proti menstruačním bolestem bojovat.

Mladá žena v předklonu držící se za bolavá záda na červeném pozadí i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Pro mnoho žen je menstruační cyklus spojen s nepříjemnými symptomy, včetně bolesti, které je dokáží na několik dní v měsíci téměř vyřadit z provozu. Nicméně, dle lékařky Carolyn Kay, M.D. existují potraviny, které mohou tyto nepříjemné menstruační bolesti zmírnit. Patří mezi ně například hořká čokoláda, listová zelenina a některé druhy ovoce. Lékařka jedním dechem dodává, že jiné potraviny, například kořeněná jídla a červené maso, mohou nepříjemné příznaky naopak zhoršit. Dávejte proto během menstruace pozor na to, co jíte.

Výběr potravin má na příznaky značný vliv

Některé ženy mají to štěstí, že o menstruaci prakticky nevědí. Jiné ženy však trápí silné menstruační bolesti, nevolnost, bolesti hlavy a další nepříjemné symptomy. Kromě léků, meditací či cvičení, které jsme již na JakZdravě doporučovali, vám může pomoci i správný výběr potravin. Mnoho žen je během menstruace unavených, na cvičení proto nemají ani pomyšlení a průmyslové léky užívat nechtějí. Gynekoložka Kate Shkodzik, MD, proto doporučuje se zaměřit na stravu. Mezi významné pomocníky patří například: 

  • Losos a další ryby obsahující omega-3 mastné kyseliny: Omega-3 mastné kyseliny mají protizánětlivé vlastnosti, které mohou pomoci snížit menstruační bolesti. Skvělými rybami jsou například losos, sleď, makrela a tuňák.
  • Brokolice a další zelenina bohatá na vlákninu: Zelenina, jako je brokolice, špenát a květák, je bohatá na vlákninu, což může pomoci regulovat hormonální nerovnováhu spojenou s menstruací. Vláknina také podporuje trávení a může snížit nadýmání a další nepříjemné příznaky. Vhodná je též listová zelenina kvůli obsahu železa.
  • Banány a ořechy: Banány jsou bohaté na draslík, který může pomoci snížit křeče a bolesti svalů, spojené s menstruací. Dalším vhodným ovocem jsou například melouny, švestky či fíky. Ořechy, jako mandle a lískové ořechy, jsou zase zdrojem hořčíku, který pomáhá uvolnit svaly a zmírnit křeče.
ořechy v misce a na stole iZdroj fotografie: Freepik
Ořechy obsahují hořčík, který pomáhá zmírňovat křeče
  • Hořká čokoláda: Kvalitní čokoláda obsahuje flavonoidy, které mají protizánětlivé vlastnosti a pomáhají snížit intenzitu bolestí. Čokoláda navíc zlepšuje náladu, což se v období menstruace také hodí. 
  • Zelený čaj: Zelený čaj obsahuje takzvané katechiny, které mají také protizánětlivé účinky a mohou pomoci zmírnit menstruační bolesti a křeče.
  • Doplňky stravy: Jak jsme již na JakZdravě zmiňovali, pomoci vám mohou i doplňky stravy, zejména vitamin B12 a již zmiňované omega-3.

Bolestivá menstruace bude minulostí: 9 nejlepších potravin, které zmírní příznaky PMS na minimum

Vyhýbejte se červenému masu a alkoholu

Výše jsme zmiňovali některé potraviny, které vám mohou během menstruace pomoci, ale jsou tu i takové, které naopak k rozvoji a intenzitě nepříjemných příznaků přispívají a zhoršují je. Patří mezi ně například červené maso, káva, alkohol, přemíra soli, cukru či kořeněná jídla. Snažte se jim proto během menstruace vyhnout.

Co pomáhá na menstruační bolesti vám?

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články