Kameny na mandlích jsou častým viníkem zápachu z úst. Téměř každý je má v ústech, jen o tom neví

Zaznamenali jste, že vám nepřirozeně a již dlouhodoběji zapáchá z úst? Na vině mohou být kameny na mandlích. Zjistěte o nich více. 

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jestliže trpíte nepříjemným zápachem z úst, může se jednat o potíže se zuby, žaludkem, ale také s kameny na mandlích. Většina z nás tomuto malému orgánu nevěnuje příliš mnoho pozornosti a vlastně ani neví, k čemu přesně slouží. Naopak pro některé lidi jsou mandle bolestivým problémem a zdrojem potíží. Pokud i vy trpíte zápachem z úst, zjistěte, jak takové kameny na mandlích rozeznat. Kyra Osborne, MD poradila jak na to.

Co jsou to mandle, a k čemu slouží? 

Mandle jsou takovou malou bránou, která pomáhá zachytit bakterie a viry, snažící se vniknout do těla. Pomáhají nám tedy v boji proti infekcím. Jsou uložené na zadní straně úst na levé i pravé straně a skládají se z částečně opouzdřené lymfatické tkáně. Jsou také důležitou součástí imunitního systému člověka. Někdy však nemusí fungovat správně a projevují se nepříjemnosti.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jaké jsou příznaky kamenů na mandlích

Většinou po prodělané angíně či jiného onemocnění mandlí, mohou vznikat rýhy nebo takzvané štěrbiny, které mohou následně zachycovat zbytky jídla. Bohužel pouhým pitím zbytky nelze odstranit. Tato ložiska mohou být uložená tak, že je pouhým okem nespatříme. Dokonce někteří lidé nemusí jevit žádné příznaky. Ovšem do té doby, než se začnou takzvané kamínky zvětšovat.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Po čase se však mohou projevovat bílé uzlíky či bouličky uložené na mandlích. Způsobují nepříjemný zápach z úst, který vás donutí navštívit lékaře. Říká se, že kameny na mandlích trpí nejčastěji lidé, kteří měli nebo pravidelně onemocní angínou. Ovšem mohou se objevit i u lidí, kteří angínu v životě neměli – výskyt je u nich však méně častý. 

Prevence zapáchajících kamenů

Nyní už víte, že kameny vznikají kvůli jídlu, které uvízne na mandlích. Nejlepším způsobem, jak předcházet vzniku kamenů a uchovat je bez zapáchajících ložisek, je důkladné čištění zubů i jazyka. A pokud trpíte častějším výskytem angín, doporučujeme každý den po každé jídle rozpustit trochu soli v teplé vodě a vykloktat.    

iZdroj fotografie: Depositphotos

Tímto způsobem můžete udržet mandle čisté. A pokud se vám kameny objevují klidně i dvakrát do týdne, můžete je odstranit pomocí vatové tyčinky nebo pomocí zubního kartáčku. Někteří lidé si je sami dokáží odstranit i kovovou špachtlí. A jestliže nedokážete kameny odstranit kvůli dávicímu reflexu, navštivte lékaře, který vám s tímto problémem jednoduše pomůže. Buď odstraní vzniklé kameny nebo se domluvíte na odstranění mandlí.

Zdroj: Healthclevelandclinic

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Vyhublý pes byl dlouhé týdny zavřený v kleci a čekal, až se jeho majitelé vrátí. Bohužel marně
Události247
Události247
Opravdu jde Putinovi jen o Ukrajinu? Je možné, že mu jde o něco úplně jiného a horšího
VědaŽivě
VědaŽivě
Ruský robopes má na hřbetu přidělanou karabinu Saiga 9. Předváděcí video ale poukazuje spíš na jeho neefektivitu
adbz
adbz
Citronová šťáva, aspirin a kysličník mají jedno společné – zachrání hromady prádla a zbaví vás tak nočních můr