Káva nalačno není tím pravým ořechovým. Proč byste ji právě vy měli pít až po snídani?

Víte, že pití kávy ráno před snídaní není zdravé? Pokud ne, dozvíte se proč. I přes spoustu výhod má káva i své stinné stránky, jež mohou způsobit zdravotní potíže.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pít silnou kávu ráno nalačno není tak zdravé, jak si možná myslíte. Nejenže není správné dohánět nedostatek spánku kofeinem. Vědci navíc tvrdí, že pití kávy před snídaní může negativně ovlivnit vaši hladinu glukózy v krvi. A pokud by tato hladina byla dlouhodobě narušována, mohou nastat i další zdravotní komplikace.

Káva nemusí být pro váš organismus vždy pouze zdravá

Káva má spoustu pozitiv, co se týče jejího pití. Určité studie však prokázaly, že kofein v ní obsažený může způsobovat inzulínovou rezistenci. A to je stav, který se nesmí brát na lehkou váhu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Káva ihned po ránu vás může sice příjemně probudit a nabít energií, ale dokáže mít i nežádoucí účinky. Tělo si může vytvořit zmiňovanou rezistenci na inzulín, což způsobí špatné vstřebávání cukru buňkami. Následně se budete cítit stále unavení, protože váš organismus nebude schopen přeměnit přijatý cukr na energii, kterou potřebuje k fungování.

Nezdravá hladina glukózy v krvi vám způsobí potíže

Pokud v krvi nemáte správné množství cukru, zvyšuje se tím riziko srdečních onemocnění a cukrovky. Oba problémy budou mít silný dopad na vaše zdraví. Ačkoli nemusí být smrtelné, různé léky a častá vyšetření v nemocnicích se s vámi potáhnou navždy. A výkyvy hladiny glukózy si zbytečně zvyšujete pravděpodobnost takových problémů.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pro zjištění přesných účinků a všech dopadů pití kávy nalačno byl na toto téma fyziology z University of Bath proveden výzkum. Pro studii si vybrali 29 zdravých žen a mužů. S jejich pomocí dospěli k zajímavým výsledkům. Experiment se skládal ze tří průzkumů, z nichž každý trval rok.

Překvapivé výsledky britské studie

První skupina účastníků ráno pila slazený nápoj po běžném spánku. Další skupince byl každou hodinu spánek narušen na 5 minut, během nichž jim byl podán ten samý nápoj. A třetí, poslední skupina měla spánek narušen stejně. Změna však byla v nápojích, protože před konzumací sladkého nápoje vypili ještě silnou kávu. Po dokončení zkoumání následovaly testy a odebírání vzorků krve.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Výsledky opět potvrdily, že jedna noc špatného spánku nebude mít negativní vliv na vaše tělo. Kvalita spánku nijak hladinu glukózy neovlivnila. Ukázalo se však, že kvůli kávě vypité před snídání se reakce glukózy zvýšila o téměř 50 %. Studie tedy zjistily to, co se předpokládalo. Káva má neblahé účinky, pokud je konzumována před jídlem.

Zdroj: TheWeek

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Zobrazit další články