Ledviny jsou důležitým orgánem, o který je třeba správně pečovat.

Každodenní návyky, které pomalu, ale jistě ničí ledviny, a přesto je nevědomky dělá téměř každý z nás

Ledviny představují jeden z nejdůležitějších orgánů v těle a zdravotní problémy s nimi spojené patří k těm nejpalčivějším vůbec. Je proto nutné je chránit za každou cenu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ledviny mají v těle nezastupitelné místo. Vyplavují z něj toxické a odpadní látky a přebytečnou vodu přefiltrují na moč. Regulují krevní tlak a hladinu hormonu erytropoetinu, který vyvolává tvorbu červených krvinek. Produkují vitamín D. Kontrolují dostatek draslíku a sodíku. Na párový orgán velikostně odpovídající sevřené pěsti jde o velkou zodpovědnost za důležité procesy v lidském organismu.
Dostatečný pitný režim je základ

Nízký příjem tekutin je pro ledviny fatální. Každý den by se do těla měly dostat minimálně dva litry v podobě čisté vody nebo vývarů. Ledviny fungují jako filtrační systém a odstraňují z těla všechny odpadní látky. Pokud se do nich nedostane potřebné množství tekutin, prudce se sníží schopnost průtoku krve ledvinami a ty přestanou filtrovat. Velice rychle se nahromadí toxické látky, které mohou způsobit zdravotní komplikace, infekce a záněty.


iZdroj fotografie: Unsplash

Sodík – nebezpečný a nepostradatelný

Zdravý jídelníček je pro správné fungování lidského organismu nutností: strava bohatá na vysoký příjem minerálů a vitamínů je nesmírně důležitá. Netýká se to však sodíku. Pro tělo je nepostradatelný. Mimo jiné se díky němu v žaludku tvoří kyselina chlorovodíková, navíc umožňuje trávení. Na druhou stranu jeho nadměrná konzumace zatěžuje některé orgány. Pro ledviny je jeho vylučování složitou a vyčerpávající operací. Stejně nebezpečná je i káva a kofeinové nápoje.


iZdroj fotografie: Unsplash

Bílkoviny si s ledvinami nerozumí

Každá porce jídla by měla obsahovat zdravé tuky, sacharidy a bílkoviny. Právě poslední zmiňované jsou pro ledviny nejproblematičtější. V omezeném množství je bez potíží zpracují, ale vysoký příjem už tak přetížené ledviny vyčerpává. Pro metabolismus jsou velké dávky bílkovin těžko snesitelné. Nic na tom nemění ani fakt, že jsou samy o sobě pro tělo prospěšné. I zde platí oblíbené: všeho s mírou.

Zdroj: Kidney

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
Holení odzvonilo, depilace slaví úspěch. Žiletka vosku nedokáže konkurovat, ten udrží sametově hebké nohy několik týdnů
Události247
SMS karantény? Je otázka, kdy zprávu otevřeme a jestli ji vůbec přečteme, říká advokát Bláha
VědaŽivě
Jak se ptáci naučili létat? 3 vycvičení netopýři pomáhají vědcům zjistit, jak ptáci poprvé vzlétli
adbz
Seznam nejdražších psích plemen pro rok 2022: Tibetského mastifa pořídíte i za 42 milionů korun