Klíčová čísla pro zdraví srdce –⁠ 1, 5, 140/190 či 10 000. Stojí za to si je zapamatovat

Zdraví srdce je zásadní pro dlouhý a bezproblémový život. Abyste měli přehled o tom, zda je vše v pořádku, rozhodně si zapište tato klíčová čísla.

Doktor popisuje srdce i Zdroj fotografie: iStock
                   

Srdce je nesmírně důležitý orgán. Jeho zásadním úkolem je pumpovat krev, a to bez ohledu na to, zda je den či noc – již během pouhých 24 hodin se stáhne více než 100 000krát. V oběhovém systému se pak nachází okolo 5 litrů krve, které srdce rozvádí do všech buněk v těle pomocí tepen a kapilár, kterými se dále dostává do potřebných orgánů a částí těla. Odborníci z University v Illinois zdůrazňují nutnost starat se o svůj kardiovaskulární systém a zapamatovat si níže uvedená čísla, která jsou klíčová pro jeho zdraví.

1

Alespoň jednou ročně si nechte preventivně vyšetřit krevní obraz a zkontrolujte si hladinu cukru, cholesterolu a triglyceridů. Právě tyto informace vám totiž dokáží povědět, zda je s vaším zdravím vše pořádku a nehrozí vám nebezpečí. 

190

Toto číslo charakterizuje hladinu celkového cholesterolu, která by neměla být nikdy překročena. Pokud si tedy všimnete, že výsledky testů ukazují více než 190 mg/dl, rozhodně se poraďte s odborníkem o možných způsobech léčby. Je třeba také dodat, že nadbytek cholesterolu představuje riziko aterosklerózy, která může velmi vážně zatížit srdce. Správné hodnoty by měly vypadat následovně: 

  • LDL („špatný cholesterol“) – měl by být nižší než 115 mg/dl
  • HDL („dobrý cholesterol“) – měl by být nižší než 40 mg/dl
iZdroj fotografie: Depositphotos

300

Číslo 300 představuje 300 minut fyzické aktivity týdně. To nemusí nutně znamenat trénink v posilovně nebo jiné plánované cvičení, které pro vás může být příliš náročné. Spíše se jedná o činnosti, jako jsou hry s dítětem, venčení domácích mazlíčků nebo jiné domácí práce, ale také procházky či cesty do práce za použití hromadné dopravy.

140/90

Tyto hodnoty ukazují na normální krevní tlak. Pokud na sobě již delší dobu pozorujete, že se vaše čísla liší, měli byste navštívit lékaře. Vysoký krevní tlak totiž zvyšuje riziko srdečního infarktu, poškození cév, ledvin a očí.

135/80

I tato čísla odkazují na krevní tlak – jedná se však o relativně nové evropské doporučení, které se v optimální léčbě hypertenze zohledňuje od roku 2018. Pozor by si měli dávat i v tomto případě zejména osoby s ischemickou chorobou srdeční, po infarktu myokardu a osoby s vysokou hladinou cholesterolu. 

5

Nepřekračujte 5 gramů (jednu čajovou lžičku) soli denně – tento limit se vztahuje nejen na množství soli, které přidáváte do svých oblíbených pokrmů, ale také na sůl ukrytou v hotových výrobcích, jako jsou brambůrky, chléb či rychlé občerstvení. Ačkoliv tento nedílný minerál zastává mnoho funkcí v lidském těle, jeho nadbytek podporuje hypertenzi a omezuje účinky léků. 

iZdroj fotografie: Unsplash

10 000

Číslo 10 000 odkazuje na 10 000 kroků denně, což je velmi důležitý faktor pro podporu kardiovaskulárního systému. Jedná se zhruba o jednu hodinu chůze – kromě toho můžete tento bod zahrnout do celkových 300 minut fyzické aktivity týdně.

100

Správná hladina cukru v krvi je 60-100 mg/dl a 100-125 mg/dl již znamená pre-diabetes (diabetes bývá většinou diagnostikován, když hladina glukózy nalačno, přesněji 8 hodin po posledním jídle, překročí 126 mg/dl). Nezapomeňte, že cukrovka podporuje srdeční infarkt, který může být smrtelný.

Jak se chráníte před srdečními problémy vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Folklorní tanečníci v krojích zaskočili porotu, když začala hrát skladba od Michaela Jacksona. „Každý to bude chtít tančit,“ prohlásil Slávik
Události247
Události247
Špatná zpráva pro Putina: Tisíce Rusů si dobrovolně volají s Ukrajinci a prosí je o pomoc
VědaŽivě
VědaŽivě
Proč je ženám pořád zima? Pro zimomřivost je více předpokladů, problém spočívá v hormonech
adbz
adbz
Luštěniny ani kyselé zelí nemusí nadýmat. Klíč je ve správné přípravě