Medicína našich babiček: Kmín dokáže vyléčit bolest v krku už za 4 hodiny

Pokud vás náhle přepadne bolest v krku a nechcete nebo nemůžete využít konvenční léčivo, vyzkoušejte tento tradiční přírodní lék. Jeho účinky vás příjemně a rychle překvapí.

i Zdroj fotografie: Ciplen / Creative Commons / CC BY
                   

Kmín je koření, které se běžně používá v mnoha pokrmech, a navíc se odedávna používá v tradiční medicíně. Matthew Thorpe, MD, PhD připomíná, že mnoho známých účinků kmínu se podařilo podložit i vědecky, jako je například podpora trávení a hubnutí či zlepšení kontroly hladiny cukru a cholesterolu v krvi. Mnoho dalších výhod kmínu na své oficiální potvrzení sice ještě čeká, ale v tradiční medicíně se používají již dlouhou dobu. Jednou takovou nepotvrzenou metodou je léčba bolesti v krku.

Přírodní léčba bolesti v krku

Při bolesti v krku vám může pomoci mnoho přírodních prostředků. Mezi ty nejznámější patří med, heřmánek, máta, česnek či kloktání slanou vodou nebo jedlou sodou. Další možností, která je údajně mimořádně účinná je kmín, který má prý schopnost vyléčit bolest v krku již za neuvěřitelné 4 hodiny. Je možné, že za léčivým účinkem kmínu je jeho schopnost potlačovat zánět, kterou potvrdily studie ve zkumavkách. Na lidech sice ještě potvrzeny nebyly, ale potenciál zde rozhodně je.

Kmín obecně obsahuje mnoho rostlinných sloučenin, které jsou spojovány se zdravotními účinky, včetně terpenů, fenolů, flavonoidů a alkaloidů. Některé z těchto sloučenin prokazatelně fungují jako antioxidanty, což jsou chemické látky, které snižují poškození organismu volnými radikály. Je tedy možné, že schopnost snižovat bolest v krku je dána i těmito sloučeninami.

iZdroj fotografie: Freepik

Recept na kmínový lék proti bolesti v krku

Budete potřebovat

Na přípravu léku si přichystejte:

  • 250 ml vody
  • 80 g mletého kmínu
  • lžičku koňaku
  • hrnec
  • sítko

Postup

Do hrnce nalijte 200 ml vody a 80 g mletého kmínu a vařte 15 minut. Získáte tvárnou hmotu podobnou kávové sedlině. Přelijte do sítka a dobře vymačkejte. Hmotu zalijte 50 ml čisté vody a vařte dalších 5 minut. Poté odstavte z ohně a nechte trochu zchladnout. Následně přidejte lžičku koňaku. Nechte ještě několik minut odstát, pak už jen užívejte jednu čajovou lžičku každých 30 minut a po 2 hodinách se bolest v krku zmírní a po 4 hodinách by měla zcela vymizet.

Pro koho je či není tento lék vhodný

Tento kmínový lék je vhodný nejen pro lidi, kteří již trpí bolestmi v krku, ale také pro ty, kteří jsou náchylní k častému nachlazení nebo kteří zatím pociťují jen škrábání nebo pálení v krku. Nemívá vedlejší účinky a je obecně velmi dobře snášen. Přesto, že je množství přidaného koňaku malé, stále se jedná o alkohol, proto tento lék nepodávejte dětem a zvažte i užívání jiných léků či řízení automobilu.

Jaké další prostředky vám při bolesti v krku pomáhají?

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články