Pozor, kočky mohou být pro člověka velkým nebezpečím. Přenášejí smrtelné nemoci, co s tím udělat?

Kočky jsou hned po psech nejčastější a nejoblíbenější mazlíčci, které si lidé pořizují. Jenže zrovna kočky na vás mohou přenést různé nemoci.

kočka i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Toxoplazmóza nebo kočičí škrkavka jsou způsobeny patogeny, které se většinou objevují jak u koček divokých, tak bohužel někdy i u koček domácích. Tato onemocnění mohou být přeneseny na člověka, a způsobit mu někdy i opravdu vážné zdravotní důsledky. A někdy stačí jen to, že vás kočka škrábne do krve. Proto, pokud máte kočičku doma, dopřejte jí pořádnou veterinární péči.

Toxoplazmóza se přenáší snadno

Toxoplazmóza je onemocnění způsobené parazitem Toxoplasma gondii. Je to nejzávažnější onemocnění, jaké na vás kočka může přenést. Infikované kočky vrhají miliony těchto parazitů do svých výkalů a ty mohou přežít až několik měsíců. Lidé se tímto onemocněním nakazí požitím těchto bakterií, které se nacházejí v půdě, v pískovištích, no prostě všude, kde se kočka vyprázdní.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Až jedna třetina lidí po celém světě je touto nemocí nakažená, ale neví o tom. Asi u 10% lidí se objeví příznaky onemocnění, u zbylých 90% vůbec. V Austrálii se za rok touto nemocí nakazí až 12 500 lidí. Z nich většina má příznaky, které jsou podobné chřipce a brzy odezní, 650 lidí vyžaduje hospitalizaci a 50 lidí zemře. Lidé s oslabeným imunitním systémem jsou vystaveni nejvyššímu riziku

Kočičí škrábance a škrkavky

Když vás škrábne infikovaná kočka, mohou se u vás objevit boláky, horečky nebo oteklé žlázy. Jenže existují také vážnější příznaky, jako je zánět srdeční tkáně, v nejhorších případech může dojít ke ztrátě zraku.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Kočičí škrkavka je parazitická infekce, kterou se lidé nebo jiná zvířata mohou nakazit náhodným požitím vajíček parazita, které se nacházejí ve výkalech kočky. Většina kočičích škrkavek způsobuje jen mírné příznaky, ale pokud se dostanou v blízkosti očí nebo srdce, může to dopadnout opravdu špatně.

Co s tím můžete udělat

Pokud jste majitelem kočky, můžete udělat několik věcí. Vaše kočičky mějte pouze doma, protože tak se mohou vyhnout nakažení. Kočky by měly být drženy mimo zahrady nebo dětská pískoviště.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Mytí rukou po čištění kočičího záchodu nebo důkladné omytí zeleniny, může také pomoci. Kočky, které budete mít pouze doma, byste měli nechat vykastrovat, aby její koťata nebyla venku.

Zdroj: Theconversation

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Zobrazit další články