Kolik kávy denně pijete? Nadbytek kofeinu může negativně ovlivnit váš zrak. Některé dopady mohou být až fatální

Káva je pro mnohé lidi něčím, bez čeho si nedokáží představit svůj každodenní život. Měli byste však dbát na konzumaci přiměřeného množství kofeinu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Není tajemstvím, že se mnoho lidí nedokáže po ránu obejít bez šálku voňavé kávy. Někteří dokonce říkají, že se nezvládají ani pořádně probrat, dokud si nedají první doušek. Avšak při konzumaci velkého množství kofeinu mohou nastat problémy. Jeho nadbytek totiž může negativně ovlivnit váš zrak. Existuje šance, že postupem času způsobí vážnější poškození. Pro správnou péči o vaše oči je tak důležité udržovat nízký příjem kofeinu.

Co všechno se může stát? 

Pokud konzumujete příliš mnoho kávy nebo si dopřáváte kofeinové energetické nápoje na denní bázi, můžete zaznamenat náhlé výkyvy hladiny cukru v krvi. To mimo jiné způsobuje právě rozmazané vidění, které je doprovázeno nevolností, změnami chuti k jídlu a rychlým srdečním tepem. Přebytek kofeinu je také spojen se škubáním v očích nebo ve víčkách. Ačkoli to není bolestivé ani nebezpečné, může vám to patřičně znepříjemnit vaše každodenní činnosti.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Odborníci také zjistili, že konzumace velkého množství kofeinu v rámci jednoho dne snižuje produkci slz, a tím i vysušuje oči. V důsledku toho se můžete setkat například s nepříjemným pálením nebo bolestí. Pokud však s pocitem suchých očí nic neuděláte, může to vést k většímu riziku očních infekcí, zánětu očí, odřeninám rohovky a potížím při čtení knih. Pokud se tedy tento problém u vás objeví, okamžitě zredukujte příjem kofeinu nebo vyhledejte lékařskou pomoc. 

Problém mají především ti, kteří pijí hodně

Při nadužívání kofeinu mohou kromě krátkodobých dopadů přijít i trvalé následky. Jedna studie například zjistila, že při konzumaci tří a více šálků kávy denně se zvyšuje riziko vzniku glaukomu s degenerativním očním onemocněním. To způsobuje postupné poškozování zrakového nervu, protože zvyšuje tlak tekutiny uvnitř oka. Toto onemocnění je však velmi nebezpečné, a proto je třeba konzumaci kofeinu omezit. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Výzkum vztahů mezi kofeinem a glaukomem však zatím není úplně hotový, a proto je třeba provést další studie. Možná poté všichni dostatečně pochopí, jaká úroveň konzumace je bezpečná. Je nepravděpodobné, že by příležitostné kofeinové nápoje způsobily dlouhodobé škody. Řeč je spíše o lidech, kteří konzumují více než tři šálky denně. Ti by měli urychleně zredukovat svůj příjem kofeinu. 

Zdroj: Silversteine Center

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Zobrazit další články