Kolik čokolády byste měli sníst, aby vám prodloužila život?

Čokoláda je hodně zdravá potravina, která je našemu zdraví příznivá. Má to však jeden háček. Musí jít o kvalitní hořkou čokoládu.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

V běžných mléčných čokoládách a dalších cukrovinkách je kromě kakaa spousta cukru nebo sladidel a dalších látek, které až tak dobré nejsou, spíš naopak. Z vědeckých studií nicméně vyplývá, že pravidelná konzumace čokolády může prodloužit život. Jen to chce trefit správnou denní dávku.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Čokoláda může prospívat zdraví

Flavanoly

Látky, které má v čokoládě za zpomalování procesů stárnutí cév a dalších tkání na svědomí, se jmenují flavanoly, respektive flavanoidy. Jde o antioxidanty, které efektivně likvidují volné radikály vznikající při buněčném metabolismu. Kromě toho mohou flavanoly snižovat inzulinovou rezistenci či snižovat krevní tlak. A mají také velmi pozitivní efekt na elasticitu cév.

Aby to nebylo tak jednoduché, flavanoly jsou z fyzikálního hlediska velmi křehké látky, alespoň v podobě, ve které je naleznete v čokoládě. To znamená, že čím je čokoláda více zpracovaná, tím méně jich výrobu přežije. Pokud vezmete kakaové boby a vyrobíte si z nich domácí čokoládu, obsah flavanolů bude výrazně vyšší než u jakékoli kupované.

iZdroj obrázku: Pixabay
Kolik jí sníst, aby nám prodloužila život?

Zdravé dávkování čokolády

Jak už jsme na předchozích řádcích naznačili, na sladké nebo bílé čokolády rovnou zapomeňte. Mnohem lépe uděláte, když se zaměříte na výrobky s vysokým podílem kakaa. Pokud chcete, aby nechutnaly tak hořce, můžete si vybrat nějakou čokoládu s příchutí. Jen pozor, aby nebyla zbytečně chemická. Obecně platí, že nejlepší jsou čokolády s:

  • Lískovými ořechy
  • Mandlemi
  • Skořicí

A i v případě, že máte zásobu opravdu kvalitní čokolády, vás asi zklameme. Zdravá dávka je podle vědců zhruba 6 gramů, běžná tabulka čokolády by vám tak měla vydržet více než dva týdny. Tedy za předpokladu, že budete jíst čokoládu každý den. Zdá se však, že vhodnější je některé dny čokoládu vynechat. Konkrétně jednou či dvakrát týdně.

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Pavla Landová

Zobrazit další články