Kolik hodin byste měli spát v závislosti na věk a pohlaví? Správná doba sníží riziko předčasné smrti a demence

Je nedostatek spánku příčinou demence, nebo je to právě demence, kvůli které lidé trpí nedostatkem spánku? Výsledky studií mluví jasně.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Spánek je pro správnou funkci našeho organismu velmi důležitý a neméně na něm závisí naše paměťové funkce. Ve skutečnosti nám správný spánek může také snížit riziko demence a dokonce i předčasnou smrt. Je rovněž velmi dobře známo, že spánek u jedinců s demencí bývá často špatný a roztříštěný. Podívejte se na výsledky vycházející z těchto dvou nových studií. Dobrou zprávou naštěstí zůstává, že se tomuto postižení dá jednoduše předcházet.

Spěte každý den šest až osm hodin

První studie se zúčastnilo 2800 lidí ve věku 65 let, kdy harvardští vědci zpětně zkoumali jejich zprávy o spánkových charakteristikách v letech 2013 nebo 2014 a jejich vývoji demence o pět let později. Výsledky prokázaly, že jedinci, kteří spali méně než pět hodin denně, měli dvakrát vyšší pravděpodobnost rozvoje demence a předčasného úmrtí než druhá skupina lidí, kteří spali šest až osm hodin. Tato studie brala ohled také na věk, rodinný stav, rasu, vzdělání, zdravotní stav a tělesnou hmotnost.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Druhá studie probíhala na území Evropy a zúčastnilo se jí téměř 8 000 lidí. Vědci v tomto případě došli k závěrům, že účastníci ve věku 50, 60 a 70 let, kteří spali méně než šest hodin denně, byli spojeni s 30% zvýšením rizika demence oproti těm, kteří spali v průměru sedm hodin. Výsledky byly založeny na sociodemografických, behaviorálních, kardiometabolických a psychických faktorech. Polovině účastníků byla navíc změřena doba spánku pomocí nositelného akcelerometru, který dokazoval správnost veškerých zjištěných informacích. 

Nedostatek spánku zvyšuje riziko demence zejména ve středním věku

Výzkumy také přišly s novinkou, že je zvýšení rizika demence mnohonásobně vyšší u lidí, kteří jsou ve středním věku a nedbají na správný spánek. Největší vliv na nekvalitní spaní tak může mít práce na směny, pečovatelské povinnosti a úzkost. Ačkoliv ne vše lze ovládat, můžete se alespoň pokusit změnit své návyky a nechat tak spánku větší prostor. Pokud například v současné době spíte jen pět hodin kvůli novým projektům, zkuste zefektivnit váš čas tím, že si uděláte denní rozpis a zaměříte se na práci pouze v daných hodinách.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokus o interpretaci vztahu mezi špatným spánkem a demencí byl vždy trochu problém. „Je to opravdu špatný spánek, který způsobuje demenci, nebo jen příznaky rané demence způsobující špatný spánek?To byla otázka, kterou si neustále kladli odborníci. Nyní však máme větší jistotu, že špatný spánek může opravdu zvýšit riziko vzniku demence, a proto byste o něj měli začít dbát co nejdříve.

Zdroj: Health Harvard

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Zobrazit další články