Spánek a odpočinek je pro tělo velmi důležitý a nezbytný pro načerpání nových sil obnovení energie, je ovšem potřeba tomu věnovat dostatečně dlouhou dobu.
V televizi jste již dříve mohli slyšet, že je potřeba věnovat spánku určitý počet hodin. Nějak obecně se mluví přibližně o osmi hodinách, které by měli stačit pro načerpání sil, to však nemusí být zcela pravdivé. Potřeba odpočinku se liší mezi jednotlivci a s postupem času, s přibývajícími lety může tato potřeba klesnout až o několik hodin.
Ideálně 8 hodin pro dospělé
Nejprve je potřeba si uvědomit, že každý člověk je jiný a potřebuje spát po různě dlouhou dobu. Je však možné tento problém dosti zobecnit a určit alespoň zhruba rozmezí, které je ideální pro danou věkovou kategorii. Například taková batolata spí 12 až 17 hodin denně, což se postupně snižuje s přibývajícím věkem.
Dětem předškolního věku postačuje už „pouhých“ 10 až 14 hodin spánku, žáci prvního stupně by měli ideálně odpočívat alespoň 9 hodin a pro dospívající je dostatek 8 až 10. V 18. roku života se již většina tělesných funkcí ustálí a až do důchodu by vám mělo stačit 7 hodin, ideálem je však opravdu již dříve avizovaných 8.
Minimálně 5 hodin spánku
7-8 hodin denně může představovat ideální dobu spánku, pokud byste odpočívali kratší dobu, hrozí vám, že začnete přibírat na váze jako důsledek nedostatku energie. Jestli-že byste strávili spánkem méně než 5 hodin, vystavujete se hrozbě vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Vaše tělo takto reaguje na nedostatek odpočinku, krátkým spánkem si můžete přivodit i cukrovku.
Spánková deprivace
Nedostatek spánku je nazýván jinak jako „deprivace“, která je provázena řadou dílčích potíží. Při dlouhodobém odpírání potřebné doby odpočinku se dostaví výrazná únava, zpomalení reflexů, potíže s udržením pozornosti, ztráta chuti a rozmazané myšlení. Člověk by se neměl spánkové deprivaci sám vystavovat, občas však může být nespavost způsobena stresem či nějakou nemocí.