K selhání ledvin dochází třeba i vlivem alergické reakce. Většinou to tím bohužel nekončí a přichází další komplikace

Selhání ledvin patří mezi závažné zdravotní potíže. Jedná se o nevratný stav, který většinou doprovázejí další problémy.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ledviny jsou párovým orgánem zodpovědným za odvod toxinů z těla pryč. Když nefungují správně, objeví se potíže se zdravím, které dříve nebo později pacienta přivedou k odbornému lékaři. Selhání ledvin má pět fází – od bezpříznakového období až po úplnou ztrátu veškerých funkcí. Zde pak nastupuje nutnost pravidelné dialýzy nebo transplantace ledvin, říká lékařka Meredith Ann Atkinson, MD. Nejlepší je ovšem prevence tohoto onemocnění.

Kdy dochází k selhání ledvin

Ke ztrátě funkčnosti ledvin může dojít v důsledku infarktu, zjizvení jater, dehydratace, těžkých popálenin, alergické reakce nebo sepse. To se obvykle jedná o akutní stav. Ledviny ale mohou selhávat i chronicky, velmi často z důvodu přidruženého onemocnění, jakým je diabetes mellitus. Neléčená a špatně kompenzovaná cukrovka má na stav ledvin negativní vliv. Pokud už k selhání ledvin dojde, je nutné nasadit dialýzu, která nahrazuje přirozenou funkci ledvin – odstraňuje z krve odpadní produkty a zbavuje tělo přebytečné vody.

Jaké jsou komplikace selhání ledvin

Když ledviny nefungují správně, může se u pacienta objevit chudokrevnost, tedy nižší počet červených krvinek. Současně je narušena rovnováha minerálů v organismu, v důsledku čehož dochází ke slábnutí kostí, které se stávají křehčí, protože jim chybí zejména fosfor a vápník. Při selhání ledvin se v těle zadržuje voda a může být také přítomna hyperkalémie, tedy zvýšená hladina draslíku. Ta bohužel někdy vede k srdečnímu selhání. Narušená funkce ledvin vede také k metabolické acidóze, kdy tělesné tekutiny obsahují příliš kyseliny.

iZdroj fotografie: Pixabay
Pohyb je pro zdravý životní styl velmi důležitý

Sekundární komplikace selhání ledvin

Se selháním ledvin souvisejí i druhotné potíže, jako je například deprese, selhání jater, nahromadění tekutin v plicích, dna, poškození nervů nebo kožní infekce. Jak je vidět, je toto onemocnění hodně závažné. Proto je důležitá prevence selhání ledvin. Ta spočívá například v monitorování vysokého krevního tlaku a jeho léčbě, kompenzaci cukrovky, v udržování zdravého životního stylu, užívání léků dle předpisu.

Co patří do zdravého životního stylu

Pokud už někdo trpí vysokým krevním tlakem, obezitou či cukrovkou, je v jeho vlastním zájmu se léčit. Neléčené potíže totiž k selhání ledvin přímo vedou. Na místě je omezení spotřeby alkoholu a kouření a jídelníček zaměřený na pestrou a vyváženou stravu. V případě jakýchkoliv potíží s ledvinami je ideální se objednat u specialisty-urologa, který nastaví vhodnou léčbu.

Jakým způsobem se snažíte udržovat zdravý životní styl?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články