Kopr je aromatický, chuťově výborný, ale věděli jste, že také pozitivně působí na naše zdraví?

Kopr je rostlina, z níž se využívají zejména její voňavé listy, ale také semena.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Kopr je snadno dostupný jako sterilovaný, ale pokud dáváte přednost čerstvému kopru a nemáte žádného dodavatele například z okruhu rodiny, přátel nebo sousedů, můžete se do jeho pěstování pustit i sami, není nijak náročné.

Tipy pro pěstování kopru

S výsevem kopru můžete začít ve druhé polovině května a pokračovat v něm i během léta. Pěstování této jednoleté rostliny není těžké, ale je třeba pamatovat na to, že kopr potřebuje pravidelnou závlahu, protože je na nedostatek vody dost citlivý. Vyroste sice, ale jen do malé výšky a má mnohem menší množství listů, které jsou hlavním účelem jeho pěstování.

Pokud nemáte zahradu, nemusíte se ani tak pěstování kopru pro vlastní potřebu vzdát. Můžete ho pěstovat například na balkoně a nespornou výhodou je, že pokud jej podle receptu potřebujete do jídla, stačí udělat pár kroků a ingredience je na stole.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
S výsevem kopru můžete začít ve druhé polovině května

Pokud jej chcete uchovat, nejlepším způsobem je jeho zamražení ve vhodné uzavíratelné plastové nádobě. Další možnost zmrazení je pomocí silonového sáčku, kdy jednotlivé porce oddělíte několikanásobným otočením sáčku před i za porcí.

Vaření s koprem

Kopr nejčastěji vnímáme z hlediska jeho chuti a vůně, tedy jako součást různých pokrmů. Pokud je kopr součástí jídla, které vaříte, doporučuje se přidávat ho až ke konci vaření, protože jinak poměrně rychle ztrácí svou příjemnou a typickou vůni.

V našich podmínkách se kopr používá nejčastěji k přípravě polévek, například kulajdy, a koprové omáčky, ale kopr se chuťově hodí například také k rybám a vejcím. Oblíbený je také jako součást salátových dresinků, kterým dodává nezaměnitelnou chuť.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
S výsevem kopru můžete začít ve druhé polovině května

Kopr jako léčivý prostředek

Pokud jde o účinky kopru na lidské zdraví, nejsou obecně příliš známy. Kopr má především

  • antibakteriální účinky, díky kterým chrání zažívací systém před bakteriemi, které postihují střeva, a zabraňuje také průjmům, které tyto škodlivé mikroorganismy způsobují
  • funkci velice šetrného prostředku ke zlidnění trávicího traktu, což z něj dělá číslo jedna zejména při zmírňování střevní koliky u velmi malých dětí, a také
  • funkci prostředku podporujícího trávení, při níž se využívají již výše zmíněná semena kopru, která se rozdrtí a ze dvou čajových lžiček se připraví čaj, který se poté nechá přibližně 10 minut vyluhovat, než se scedí; odborníci doporučují pít tento čaj třikrát denně.
Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Autor článku

Robin Dostál

Zobrazit další články