Poruchy vidění, slabost a brnění končetin patří mezi příznaky onemocnění krčních tepen. Závažné případy vyžadují chirurgický zákrok

Konkrétní příčiny onemocnění krčních tepen sice nejsou přesně známé, existují však rizikové faktory, které pravděpodobnost jejich onemocnění zvyšují.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Krkavice jsou dvě velké cévy na obou stranách krku. Obě jsou hlavními cévami zásobujícími mozek a přivádějí krev bohatou na kyslík a živiny. Ucpání jedné z nich snižuje přísun kyslíku do tkáně, což může vést k fatálnímu poškození. Jak vysvětluje zdravotní sestra Deborah Weatherspoon, Ph.D., k onemocnění těchto tepen dochází, když se vytvoří ateromatózní pláty, které zmenšují průměr tepen a snižují průtok krve. To může mít závažné dlouhodobé následky.

Co způsobuje onemocnění krčních tepen

Příčiny onemocnění krčních tepen jsou různé a mnohé z nich souvisejí se životním stylem. Ačkoli se jeho výskyt odhaduje na přibližně 3 % celkové populace, podle studií existuje mnoho nediagnostikovaných případů. Léčba je naštěstí jednoduchá a ve většině případů nevyžaduje velké zákroky.

Onemocnění krčních tepen je způsobeno hromaděním ateromatózního plaku, který způsobuje stav nazývaný ateroskleróza. Tento plak se skládá z mnoha látek, jako je cholesterol, vápník, vláknitá tkáň a buněčné zbytky. Přesná příčina vzniku těchto plátů není zcela známá, roli však hraje řada rizikových faktorů:

iZdroj fotografie: Depositphotos
  • vysoký krevní tlak
  • konzumace tabáku a alkoholu
  • nadváha a obezita
  • diabetes mellitus
  • sedavý způsob života
  • věk nad 60 let
  • onemocnění krčních tepen v rodinné anamnéze
  • vysoká hladina krevních lipidů

Jelikož se jedná o multifaktoriální onemocnění, vědci často hledají nové rizikové faktory. Nedávná studie například zjistila, že u lidí, kteří chrápou je dvakrát vyšší riziko vzniku tohoto onemocnění.

Příznaky onemocnění krčních tepen

Časná stádia onemocnění krčních tepen jsou obvykle bezpříznaková. Lidé neprojevují žádné příznaky ani známky onemocnění, dokud neprodělají cévní mozkovou příhodu nebo tranzitorní ischemickou ataku. Mezi příznaky, podle kterých si lidé všimnou přítomnosti onemocnění krčních tepen, tedy patří následující:

  • náhlá necitlivost nebo slabost v kterékoli části těla
  • náhlé potíže s mluvením nebo porozuměním hovoru
  • neočekávané a nevysvětlitelné poruchy vidění
  • silné bolesti hlavy
  • závratě nebo ztráta rovnováhy
  • náhlé potíže s polykáním
  • mdloby nebo kóma
  • brnění v rukou nebo nohou

Přechodné ischemické ataky mají stejné příznaky; po několika minutách však samy odezní. Tyto příhody se vyznačují dočasnou blokádou krevního toku, takže příznaky netrvají delší dobu. Jakýkoli příznak nebo symptom svědčící o přítomnosti tranzitorního ischemického záchvatu nebo mozkové mrtvice by měl být podnětem k okamžité lékařské konzultaci. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak se onemocnění diagnostikuje

K vyšetření krčních tepen se obvykle přistupuje při výskytu příznaků, které na jejich onemocnění poukazují a také v případě, že je přítomno velké množství rizikových faktorů. Vyšetření spočívá v odebrání osobní i rodinné anamnézy, fyzikálním vyšetření (mimo jiné poslech krčních tepen stetoskopem) a zobrazovacích vyšetření. Zobrazovací vyšetření obvykle zahrnují ultrazvuk a angiografii pomocí CT.

Léčba onemocnění krčních tepen

Léčba onemocnění krčních tepen závisí na závažnosti stavu. V mírnějších případech jsou obvykle jediným indikovaným opatřením změny životního stylu. Závažné ucpávky však často vyžadují chirurgický zákrok.

Změny životního stylu mohou zpomalit progresi onemocnění krčních tepen. V ideálním případě by lidé po stanovení diagnózy měli přestat kouřit, zhubnout, dodržovat vyváženou stravu a zvýšit množství každodenního pohybu. Zásadní význam při léčbě tohoto onemocnění má také kontrola chronických onemocnění, jako je vysoký krevní tlak a diabetes. V prevenci komplikací pomáhají antikoagulační léky, stejně jako léky proti hypertenzi a cholesterolu.

Jak pečujete o své tepny vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články