Otok, bolest a načervenalá kůže: Může se jednat o krevní sraženinu

Krevní sraženina se může objevit kdekoli v těle, nejčastěji se však objevuje v končetinách. Pokud se uvolní a doputuje do srdce či mozku, ohrozí vás na životě.

krevní sraženina i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Krevní sraženina se může snadno stát velmi závažným zdravotním problémem, který představuje přímé ohrožení života. Může totiž způsobit infark, mrtvici či řadu dalších život ohrožujících komplikací. Věnujte proto příznakům náležitou pozornost a řeště je včas.

Dobrý sluha, zlý pán

Srážlivost krve je velmi důležitá, pokud by se krev nesrážela, mohli byste vykrvácet i z velmi malého poranění. Na druhou stranu, pokud se krevní sraženina utvoří uvnitř žíly, nevstřebá se a uvolní, může to vést k život ohrožujícímu stavu, který je potřeba urychleně řešit.

Sraženina hluboko pod kůží, obvykle v žilách dolních končetin, se nazývá hluboká žilní trombóza. Může vzniknout například, pokud jste setrvávali dlouho v jedné poloze a nehýbali se. Jak vysvětlují odborníci ze zdravotnického webu Healthline, hluboká žilní trombóza je velmi nebezpečná. Sraženina se totiž může snadno dostat do srdce, plic či mozku a způsobit mrtvici či infarkt.

Krevní sraženina mívá velmi specifické příznaky

Obecné příznaky krevní sraženiny jsme na JakZdravě již popisovali. Patří mezi ně obvykle otok, a to buď přímo v místě sraženiny, nebo celé končetiny, nezřídka je také doprovázen bolestí, případně i křečemi. Může se také objevit průjem či další příznaky v souvislosti s tím, kde se sraženina nachází. Lékaři z WebMD totiž vysvětlují, že pokud se sraženina uvolní a doputuje například do plic, budete logicky pociťovat jiné příznaky, než když se dostane například do mozku:

krevní sraženina v noze iZdroj fotografie: Pixabay
Krevní sraženina se zprvu projevuje pouhým otokem a bolestivostí
  • Sraženina v plicích: Nejčastějším příznakem je ztížené dýchání, které plicní embolii prakticky vždy doprovází. Častým příznakem je také silný kašel nebo vykašlávání krve.
  • Sraženina v blízkosti srdce: I v tomto případě můžete mít problémy s dýcháním doprovázené pocením a silnými bolestmi na hrudi či v paži.
  • Sraženina v mozku: Pokud krevní sraženina doputuje do mozku, objevují se příznaky jako závratě a potíže s viděním a řečí. Běžná je také celková slabost, a případně i ochrnutí některé části těla.

Máte-li u sebe či u někoho blízkého podezření na krevní sraženinu, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Rozhodně se nejedná o stav, který snese odkladu.

Hluboká žilní trombóza: Skrytý zabiják, kterého stále hodně lidí přehlíží

Nepodceňujte prevenci

Riziko krevních sraženin mohou zvyšovat některé léky, včetně hormonální antikoncepce, nejvíce krevních sraženin však vzniká v důsledku dlouhodobého sezení či obecně, pokud se dlouho nehýbete. Při dlouhých letech, celodenní práci u počítače nebo za volantem si proto dělejte pauzy a pravidelně se protahujte, projděte se, byť jen v uličce letadla či po parkovišti.

Důležité je také pít dostatek vody a zdravě se stravovat. Vzniku krevních sraženin mohou pomoci předcházet i některé potraviny, jak už jsme ostatně na JakZdravě dříve psali, patří mezi ně například rajčata a zázvor.

Jak jste krevní sraženinu rozpoznali vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články