Když se ozývá krevní sraženina: Mezi první příznaky patří bolest a otok

Krevní sraženiny mohou způsobit život ohrožující stavy. Záleží na tom, kde se sraženina vytvoří, jak je velká a v jakém stavu máte tepny a žíly.

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Krev se sráží. To je normální stav, protože kdyby tomu tak nebylo, vykrváceli byste i z drobné ranky. Problém nastává, když se tvoří krevní sraženiny uvnitř cév. Doktor Graham Rogers varuje, že první příznaky sraženin nemusí být závažné. Lidé je snadno přehlíží a tím si mohou zadělat na veliký problém. Proto klade důraz na osvětu pacientů.

Čím jsou sraženiny nebezpečné

Sraženiny blokují průtok krve, takže část těla je málo (nebo vůbec) zásobovaná kyslíkem a živinami. Velmi nebezpečné jsou krevní sraženiny v tepnách vedoucích do srdce nebo mozku. Pokud je průtok krve zcela blokován, v prvním případě dojde k infarktu, ve druhém k mozkové mrtvici. Oba stavy končí smrtí. Existuje ještě jeden závažný stav způsobený krevní sraženinou, a tím je plicní embolie. Pokud je sraženina v jiných místech, nemusí být na první pohled vůbec nápadná.

Jak odhalit neviditelné

Krevní sraženiny nejsou zvenku nijak vidět. Jejich příznaky už ale ano. Jakmile budete mít podezření, že by se mohlo jednat o krevní sraženinu, vyhledejte lékaře. Nečekejte, že se to vyřeší samo nebo že to nic není. Nic to být samozřejmě nemusí, ale také může. Vždy je lepší jednat včas.

Krevní sraženiny se mohou vytvořit v jakékoli části těla, protože cévy jsou všude. Rozdíl je, zda se objeví v tepnách nebo v žilách. Jejich příznaky se mírně liší. Tepny jsou od toho, aby dopravovaly krev obohacenou kyslíkem ze srdce do těla, žíly naopak sbírají oxid uhličitý a vedou krev zpět přes srdce do plic, kde se znovu okysličí.

Ženská noha a ruce lékaře, které vyšetřují oblast bérce iZdroj fotografie: Freepik

Příznaky sraženiny v tepnách

Objeví-li se krevní sraženina v tepnách, mluvíme o arteriální trombóze. Příznaky se nemusí objevit, ale mohou. Ve hře je více faktorů jako velikost trombu a stav cév. Čím větší je trombus, tím horší stav vyvolá. Příznaky jsou následující:

  • Postižená končetina (zpravidla paže nebo noha) je studená a bledá.
  • Pulz na této končetině je slabý, špatně hmatatelný.
  • S končetinou se špatně hýbe, je slabá, necitlivá, může brnět.
  • V místě, kde se nalézá sraženina, bolí.
  • Zhoršování stavu značí svědění kůže, odlupování, vředovatění. Když se sraženina neřeší a není obnoven průtok krve, dochází k nekróze (odumření) končetiny.
  • Pokud sraženina blokuje prokrvování orgánu, dotyčný orgán hůře funguje a ohlašuje se bolestí v dané oblasti.

Příznaky sraženiny v žilách

Nejvážnějším a nejznámějším stavem je hluboká žilní trombóza. Sraženiny se hromadí v oblasti bérce a stehna. V horních končetinách se tak často netvoří. U trombózy může dojít k život ohrožující situaci, kdy se krevní sraženina nebo její část odloučí od cévy a dostane se až do plic. Tam dojde k plicní embolii, která často končí smrtí. Jak poznat, že je v žilním systému překážka?

  • Postižená končetina (nejčastěji noha) je oteklá.
  • Oblast kolem sraženiny je zarudlá a velmi citlivá.
  • Přítomná je také silná bolest.

Jak se zachovat při podezření na sraženinu

Nečekejte na zhoršování situace a zajděte svůj stav zkonzultovat s lékařem. Čím dříve vás vyšetří, tím lépe. Dbejte pokynů lékaře, dodržujte případnou léčbu a upravte svůj životní styl a způsob stravování, není-li nejlepší. Vyplatí se rovněž znát příznaky plicní embolie.

Co děláte pro to, abyste předešli krevním sraženinám?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články