Typ krevní skupiny má významný vliv na vznik nemocí. Zjistěte, které komplikace nejčastěji trápí tu vaši

Ani se nechce věřit, kolik existuje krevních typů. Zajímavá je také náchylnost majitelů jednotlivých skupin krve ke konkrétním nemocem.

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Krev jako drahocenná tekutina je předmětem zkoumání mnoha vědeckých studií. Na jejich základě se přišlo i na to, jaký vztah je mezi jednotlivými krevními typy a vznikem nemocí. Profesor Charles Fuchs, MD uvádí například souvislost mezi rakovinou slinivky břišní a krevními skupinami. Jeho zjištění ukazují, kterým směrem se může pak ubírat léčba. A jak je to tedy s jednotlivými krevními typy?

Krevní typy a jejich dělení

Základní krevní skupiny rozlišujeme čtyři – A, B, AB a 0, ale vedle nich existuje ještě další asi 50 systémů krevních typů. Pro jejich popis je nejdůležitější Rh faktor a systém AB0. Krevní typ je dán antigeny na povrchu červených krvinek, z nichž některé obsahují jen bílkoviny, jiné společně s nimi i polysacharidy. Protože krevní skupiny nesou určité charakteristické vlastnosti, ovlivňují i sklon k některým druhům nemocí. Toto riziko je ale jen nepatrně vyšší, tudíž není třeba se obávat toho, že byste nutně museli konkrétní chorobou onemocnět.

Krevní typ 0

Majitelé krevního typu 0 se mohou častěji potýkat s vředovou chorobou žaludku i s alergiemi či problémy se štítnou žlázou. Říká se o nich, že jejich nervový systém je odolnější vůči stresu, dost si sami sobě věří, mají optimistickou povahu a milují různorodost. Kromě těchto vlastností jsou to rození vůdci. Vzhledem k tomu, že je mohou trápit trávicí potíže, měli by lidé s krevním typem 0 jíst raději libové maso, ryby, zeleninu a rostlinné tuky.

iZdroj fotografie: Pixabay
Darování krve je nezbytné pro provoz nemocnic.

Krevní typ A

Komu v žilách koluje krevní skupina A, u něho se může vyskytnout častěji ischemická srdeční choroba a žlučníkové problémy. Je také náchylnější k rakovině tlustého střeva, k cukrovce, anémii a onemocnění jater. Citlivý imunitní systém je dobré podpořit konzumací citrusového ovoce, zeleniny (zejména špenátu, brokolice, česneku) a raději se vyhýbat masu. Tomuto krevnímu typu nedělají dobře mořské plody a mléko je může nadýmat. Tuk se „áčkařům“ usazuje hlavně v okolí břicha a pasu a nemusí být zrovna nejsnadnějším úkolem se ho zbavit.

iZdroj fotografie: Pixabay
Červené krvinky jsou nedílnou součástí krve.

Krevní typ B

A co trápí osoby s krevní skupinou B? Je to především astma, větší sklony k cukrovce, roztroušené skleróze, problémům s imunitou nebo chronickou únavou. Naproti tomu jsou „béčkaři“ více psychicky odolní, mají trpělivou a pracovitou povahu. Věří jen v sebe a občas dokážou pěkně vybuchnout. V jejich jídelníčku je vhodnější omezit příjem sacharidů a dopřát si dostatek mléčných produktů.

Krevní typ AB

U krevního typu AB je větší sklon k nádorům slinných žláz, cukrovce a chronické leukémii, nemocím srdce a problémům s imunitním systémem. Lidé s touto krevní skupinou vykazují mírumilovné sklony, srší nápady, ale může se u nich častěji vyskytovat deprese.

Znáte svoji krevní skupinu?

Zdroj: New Harvard Edu

Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články