Rozlučte se s nevzhlednými kruhy pod očima. Stačí se vyvarovat zcela běžných chyb, které jsou nevědomou součástí každého dne

Ráno jste vstali, podívali se do zrcadla a zjistili jste, že máte kruhy pod očima. Najděte příčinu jejich vzniku, abyste tento problém už nemuseli řešit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Tmavé kruhy pod očima jsou běžné jak u žen, tak i u mužů. Často jsou oči oteklé a mohou vás dělat staršími, než doopravdy jste. Navíc je většinou velký problém se jich zbavit. Mezi nejčastější důvody vzniku tmavých kruhů je únava. Ve většině případů jsou neškodné a nevyžadují lékařskou pomoc.

Proč vznikají tmavé kruhy pod očima?

Kruhy se nejčastěji objevují u starších lidí nebo u těch, kdo k jejich vzniku mají genetickou predispozici. Lidé tmavší pleti jsou náchylnější k hyperpigmentaci (vznik tmavých skvrn na kůži) v oblasti očí.

iZdroj fotografie: Unsplash

Únava a nedostatek spánku

Chodíte spát pozdě a brzy vstáváte, jste extrémně unavení nebo jste zaspali, to může být jedna z příčin vzniku tmavých kruhů. Nedostatek spánku způsobí, že vaše pokožka bude matná a bledá, a tím se zvýrazní tmavé tkáně a cévy pod kůží. Nedostatek spánku také způsobí hromadění tekutin pod očima, a tak vaše oči vypadají opuchle.

Věk a stárnutí

Stárnutím se pokožka stává tenčí, ztrácí tuk a kolagen, a už není tak pružná jako dříve. Postupně se cévy pod kůží stávají viditelnější a způsobí, že oblast pod očima ztmavne.

Alergie způsobí oteklé oči

Alergická reakce, suché oči a podrážděné oči mohou také způsobit tmavé kruhy. Při alergické reakci tělo uvolňuje histamin, a ten způsobí nepříjemné svědění, zarudnutí a otok očí. Způsobuje také rozšíření cév, a ty jsou pak více viditelné, zejména v oblasti očí.

iZdroj fotografie: Pixabay

Nadměrné namáhání očí

Práce na počítači dlouho do noci nebo koukání na televizi vaše oči namáhá. Zbytečným namáháním očí se zvětší cévy kolem očí a kůže ztmavne.

Dehydratace a nedostatek tekutin

Velmi běžná příčina tmavých kruhů pod očima. Pokud vaše tělo nedostává potřebné množství tekutin, kůže začne vypadat matně a zbledne, a oči pak vypadají, že jsou zapadlé.

Nadměrný pobyt na slunci

Příliš mnoho slunce zapříčiní ztmavnutí pigmentace v pokožce. Při nadměrném slunění totiž tělo vyprodukuje přebytek melaninu, který dává kůži tmavší barvu.

iZdroj fotografie: Pixabay

Genetické predispozice

Genetická zátěž hraje velkou roli. V tomto případě se jedná o dědičnou příčinu, kterou jste získali již při narození. Může se jednat i o nemoc štítné žlázy nebo jiné onemocnění, které také někdy vede k tmavým kruhům pod očima.

Rady na domácí odstranění tmavých kruhů

Nejlepší způsob, jak eliminovat vznik tmavých kruhů, je dostatek spánku. Pokud už se tmavé kruhy vytvořily, můžete si pomoci studenými obklady, použít lze například žínku namočenou ve studené vodě nebo kostky ledu zabalené do ručníku.

iZdroj fotografie: Unsplash

Velký vliv na vznik tmavých skvrn má nejen to, jak dlouho spíte, ale také způsob spaní. Pokud máte málo pod hlavou, přidejte ještě jeden polštář, a zabráníte hromadění tekutiny pod očima. Nejznámější metodou jsou také čajové sáčky, které namočíte a necháte vychladit v mrazáku. Ideální je použít zelený čaj. Poslední metoda, která sice kruhy nevyřeší, ale sníží jejich viditelnost, je vhodná zejména pro ženy. Jednoduše kruhy zamaskujete make–upem.

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Zobrazit další články