Zlepšete svůj zrak – tyto vitamíny vám zaručeně pomohou

Které vitamíny pomohou zlepšit zrak a kde je najít?

S přibývajícím věkem se zhoršuje mimo jiné i váš zrak, existují však i metody, které tento proces zpomalí, například příjem vitamínů.

i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Možná jste jako malý slýchali, že mrkev je dobrá pro vaše oči a měli byste ji jíst pro lepší zrak. Rodiče možná nebyli s pravdou tak daleko, jelikož betakaroten může pozitivně ovlivnit vaše oči. Nicméně na správně činnosti vašeho zrakového orgánu se podílejí i další látky, především pak vitamíny a minerály, které můžete najít v potravinách.
Které vitamíny pomáhají lépe vidět?

Jednou z prvních je skupina vitamínu A, jehož nedostatek může stát za horším vnímáním barev a rozlišováním objektů ve tmě. Dalším prospěšným je vitamín E, který může výrazně zpomalit proces stárnutí očí a tím je déle udržet v dobré formě. Takový vitamín C posiluje vaše cévy čímž ochrání váš zrakový orgán před některými z onemocnění očí.

iZdroj fotografie: Unsplash

Ořechy obsahují spoustu vitamínů, takový vitamín E najdete hojně zastoupen v mandlových jádrech.

Velký benefit pro váš zrak představuje skupina vitamínů B, například B1 pozitivně ovlivňuje jasnost vidění. B2 pomáhá rychleji odbourávat únavu očí, chrání je před přímým slunečním zářením a zlepšuje reflexy ve tmě. Jako poslední důležité jsou tu vitamíny B12 a B9, které pozitivně ovlivňují celý nervový systém včetně očí a vizuálních receptorů.

Kde všechny ty vitamínu najdete?

Například skupinu vitamínu A můžete do těla dostat pojídáním vajec, v šípku nebo ve zmiňované mrkvi. Vitamín E najdete snáze ve větším množství zeleniny, jako je třeba brokolice nebo listový salát. Mimo to je možné jej dostat do těla pojídáním mandlí nebo hrášku, ve všech uvedených by mělo být obsaženo velmi podobné množství vitamínu.

iZdroj fotografie: Unsplash

Většinu vitamínů potřebných pro oči najdete v zelenině a rybím mase.

Rodinu B vitamínů najdete ve velkém množství potravin, jako jsou například ořechy, mléčné výrobky, chléb, semena a další. Pokud byste se zaměřili převážně na vitamíny B9 a B12, je potřeba do jídelníčku zařadit ryby a hovězí maso, zelí, brambory, špenát a chřest. Vitamín C je dosti jednoduché dostat do těla i malým dětem, jelikož je obsažen ve spoustě sladkého ovoce.

Zdroj: Eyecontact

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
Malý chlapec se během koncertu stal centrem dění. Svými tanečními kreacemi ukradl kapele veškerou pozornost
Události247
Revmatoidní artritida je zákeřná nemoc. Proč se pacienti bojí mluvit se svými lékaři a jaké to může mít následky? Podrobnosti vysvětlila předsedkyně Revma Ligy Müllerová
VědaŽivě
Posedlost celebritami snižuje inteligenci, uvádí studie. Lidé se slabostí pro své idoly brzdí výkon svého mozku
adbz
Se sázením cibule není doporučeno čekat až na jaro. Brzký výsev zajistí gigantické plody s příchodem prvních teplých dnů