Kurkuma léčí kloubní nemoci a podpoří zdraví kardiovaskulárního systému

Kurkuma, žluté koření, které se používá hlavně v indické kuchyni, má široké možnosti využití pro vaše zdraví. Můžete ho konzumovat, ale také ho použít třeba jako pleťovou masku.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Koření, které léčí – tak by se dala nazvat kurkuma. Je to koření, které dává kari typickou žlutou barvu a v Indii je známé po tisíce let jednak jako koření, jednak jako léčivá bylina. Dietetička Kathy W. Warwick zdůrazňuje, že kurkumin (hlavní aktivní složka kurkumy) má silné protizánětlivé účinky a funguje jako silný antioxidant. Na jeho účinky si posvítili vědci a na základě studií potvrdili mnoho zdravotních účinků kurkumy.

Kurkuma léčí kloubní nemoci

Silné protizánětlivé účinky kurkuminu vám mohou pomoci při artritidě. Vědci ve své studii potvrdili, že u lidí s revmatoidní artritidou byl kurkumin účinnější než protizánětlivý lék. Není divu, že se v lidové léčbě doporučuje vařit z kurkumy tzv. zlaté mléko, které se používá právě k léčbě bolavých kloubů.

Konzumace kurkumy jako prevence rakoviny

Vědci studovali kurkumin v souvislosti s léčbou rakoviny. Na základě provedené studie došli k závěru, že pomáhá ničit rakovinné buňky a snižovat metastázy. V první řadě ale dokáže zabránit vzniku rakoviny, především rakoviny tlustého střeva, konečníku, prostaty a prsu. Účinky vysokých dávek kurkuminu na lidi pro léčbu rakoviny ovšem ještě nejsou dostatečně prozkoumány.

Kurkuma a zdraví kardiovaskulárního systému

Nejvýraznější účinky má kurkuma na cévní výstelku, která hraje důležitou roli v prevenci srdečních onemocnění. Cévní endotel zajišťuje pružnost cév, díky které jsou cévy schopné regulovat krevní tlak a zajišťovat srážení krve. Podle výzkumu dokonce kurkumin snižuje riziko infarktu myokardu.

Kurkumový prášek v dřevěné dóze s dřevěnou lopatkou na nabírání iZdroj fotografie: Freepik

Účinky kurkumy na kůži

Kurkuma má silné antioxidační vlastnosti, které se projevují také na kůži. V lékárně můžete koupit kurkumové tablety, které se doporučují například psoriatikům pro zmírnění příznaků lupénky. Tato studie naznačuje, že kurkumin snižuje zánět, blokuje působení volných radikálů a zároveň zvyšuje účinnost dalších antioxidantů.

Díky těmto schopnostem neunikla kurkuma ani pozornosti kosmetiky. Na rozšířené póry, regeneraci problematické pleti a k vyhlazení drobných vrásek skvěle pomáhá pleťová maska z kurkumy. Dá se snadno a rychle vyrobit doma a dosáhnete s ní skvělých výsledků.

Na jaké problémy vám pomohla kurkuma?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Lepší spánek bez prášků: realita i pro vás
Události247
Události247
Bývalí čeští prezidenti dostanou přidáno. Renta se jim může navýšit až dvojnásobně
VědaŽivě
VědaŽivě
Město Dvaraka podle badatelů zničila mimozemská loď. Jakmile se jim ale teorie začala potvrzovat, vláda je zařízla
adbz
adbz
Surfinie ocení hnojivo z banánové slupky. Vlastnostmi se může rovnat chemickým přípravkům