Kurkuma léčí kloubní nemoci a podpoří zdraví kardiovaskulárního systému

Kurkuma, žluté koření, které se používá hlavně v indické kuchyni, má široké možnosti využití pro vaše zdraví. Můžete ho konzumovat, ale také ho použít třeba jako pleťovou masku.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Koření, které léčí – tak by se dala nazvat kurkuma. Je to koření, které dává kari typickou žlutou barvu a v Indii je známé po tisíce let jednak jako koření, jednak jako léčivá bylina. Dietetička Kathy W. Warwick zdůrazňuje, že kurkumin (hlavní aktivní složka kurkumy) má silné protizánětlivé účinky a funguje jako silný antioxidant. Na jeho účinky si posvítili vědci a na základě studií potvrdili mnoho zdravotních účinků kurkumy.

Kurkuma léčí kloubní nemoci

Silné protizánětlivé účinky kurkuminu vám mohou pomoci při artritidě. Vědci ve své studii potvrdili, že u lidí s revmatoidní artritidou byl kurkumin účinnější než protizánětlivý lék. Není divu, že se v lidové léčbě doporučuje vařit z kurkumy tzv. zlaté mléko, které se používá právě k léčbě bolavých kloubů.

Konzumace kurkumy jako prevence rakoviny

Vědci studovali kurkumin v souvislosti s léčbou rakoviny. Na základě provedené studie došli k závěru, že pomáhá ničit rakovinné buňky a snižovat metastázy. V první řadě ale dokáže zabránit vzniku rakoviny, především rakoviny tlustého střeva, konečníku, prostaty a prsu. Účinky vysokých dávek kurkuminu na lidi pro léčbu rakoviny ovšem ještě nejsou dostatečně prozkoumány.

Kurkuma a zdraví kardiovaskulárního systému

Nejvýraznější účinky má kurkuma na cévní výstelku, která hraje důležitou roli v prevenci srdečních onemocnění. Cévní endotel zajišťuje pružnost cév, díky které jsou cévy schopné regulovat krevní tlak a zajišťovat srážení krve. Podle výzkumu dokonce kurkumin snižuje riziko infarktu myokardu.

Kurkumový prášek v dřevěné dóze s dřevěnou lopatkou na nabírání iZdroj fotografie: Freepik

Účinky kurkumy na kůži

Kurkuma má silné antioxidační vlastnosti, které se projevují také na kůži. V lékárně můžete koupit kurkumové tablety, které se doporučují například psoriatikům pro zmírnění příznaků lupénky. Tato studie naznačuje, že kurkumin snižuje zánět, blokuje působení volných radikálů a zároveň zvyšuje účinnost dalších antioxidantů.

Díky těmto schopnostem neunikla kurkuma ani pozornosti kosmetiky. Na rozšířené póry, regeneraci problematické pleti a k vyhlazení drobných vrásek skvěle pomáhá pleťová maska z kurkumy. Dá se snadno a rychle vyrobit doma a dosáhnete s ní skvělých výsledků.

Na jaké problémy vám pomohla kurkuma?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články