Lžička kurkumy do kávy: Podporuje imunitní systém, ulevuje od bolesti a léčí záněty

Kurkumová káva nabízí řadu zdravotních přínosů, ze kterých může těžit naprosto každý. Od účinného snížení zánětu až po podporu imunitního systému.

i Zdroj fotografie: Wanna Be Creative / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Kurkumová káva si v poslední době získává čím dále více obliby, a to z velmi dobrého důvodu. Nejenže chutná naprosto skvěle, ale podle lékařky Jerlyn Jones také disponuje řadou užitečných zdravotních přínosů, jako je například snížení zánětu nebo účinné podpoření funkcí imunitního systému. Důvodem je především skutečnost, že pokud si ji připravíte tímto způsobem, bude více aromatická a plná zdravých živin, včetně antioxidantů, které chrání tělo před oxidačním stresem a volnými radikály způsobujícími rakovinu. 

Kurkumová káva a lidské zdraví 

Kurkumovou kávu si připravíte jednoduše tak, že do svého ranního nápoje přidáte trochu tohoto lahodného koření (případně můžete přidat další podobné koření, abyste zvýšili její zdravotní profil ještě více). Kurkuma se však může pochlubit svým obsahem kurkuminu, což je velmi silná antioxidační sloučenina, která má protizánětlivé, antimikrobiální a bolest zmírňující účinky, a dokonce zpomaluje stárnutí. Mezi další přísady, které si zastánci zdravého životního stylu přidávají do tohoto nápoje, patří: 

 • černý pepř
 • hřebíček
 • skořice
 • zázvor
 • mléčná nebo rostlinná smetana
 • sladidlo
 • máslo
 • kokosový olej

Pokud tedy chcete experimentovat, můžete vyzkoušet každou z těchto ingrediencí a zvolit si kombinaci, která vám nejvíce vyhovuje. 

Zdravotní přínosy nápoje 

Díky kurkuminu a jeho dalším příbuzným sloučeninám, které se v kurkumě nacházejí, nabízí tento blahodárný nápoj mnoho zdraví prospěšných benefitů. Mezi ty patří například:

 • Snížení zánětu: Kurkumin pomáhá zmírnit chronický zánět, který je v medicíně často spojován s onemocněními, jako je rakovina, srdeční choroby, cukrovka 2. typu, duševní úpadek a některé zažívací poruchy. 
 • Úleva od bolesti. Kurkumin může také snižovat zánět a bolest, která se může objevit kdekoliv po těle. 
 • Zvýšená antioxidační aktivita: Konzumace kurkumové kávy pomáhá neutralizovat škodlivé sloučeniny volných radikálů v těle, které způsobují poškození buněk.
 • Podpora imunitního systému: Snížením zánětu a zvýšením antioxidační aktivity může kurkuma pomoci zvýšit obranyschopnost vašeho imunitního systému.
iZdroj fotografie: Depositphotos

Bohužel je však třeba poznamenat, že vědci stále vyžadují další studie, které by tyto zdravotní přínosy kurkumy potvrdily.

Přidání kurkumy do kávy 

Pokud jste už někdy používali kurkumový prášek během vaření, pravděpodobně víte, že je velmi jemný a lze jej snadno rozpustit. Do kávy byste však měli přidávat pouze malé množství, neboť může mít v opačném případě příliš velký vliv na její chuť. Obvykle tedy stačí asi půl čajové lžičky (zhruba 1,5 gramů) na jednu porci. Pokud ovšem máte rádi výraznou chuť tohoto blahodárného koření, klidně přidejte více – to ovšem neplatí v případě, pokud používáte doplňky stravy s obsahem kurkuminu. 

Stojí také za zmínku, že jednou z nevýhod kurkumy je skutečnost, že ji tělo velmi těžko vstřebává, což omezuje její účinnost – a pokud ji přidáte do kávy, může to její využití vaším tělem ještě ztížit. V kyselých nápojích, jako je právě káva, se totiž snižuje rozpustnost kurkuminu. Naštěstí však existuje velmi dobrá strategie, jak z tohoto lahodné koření vytěžit maximum, a to přidat do výsledného nápoje trochu černého pepře. Stejně tak můžete přidat do nápoje kokosový olej, protože je tento antioxidant rozpustný v tucích. 

Jak často pijete kurkumovou kávu vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články