Působí protizánětlivě, umožní klidný spánek a dá se využít i jako barvivo. Sedm výhod kurkumového čaje

Kurkumový čaj má dlouhou tradici hlavně ve východních zemích. Těší se však stále větší oblibě i u nás. Důvodem jsou hlavně jeho zdravotní přínosy a velmi snadná příprava.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Kurkumu nejspíše znáte jako oblíbené koření obzvláště v indické a thajské kuchyni. Výživová specialistka Jillian Kubala, MS, RD vysvětluje, že se běžně používá také ve starověkém indickém zdravotním systému ájurvéda. Často se používá ve formě léčivého čaje. Níže naleznete 7 konkrétních výhod kurkumového čaje a návod, jak si jej připravit.

Výhody kurkumového čaje

Kurkuma má silné protizánětlivé účinky a je velmi účinným antioxidantem. Má příznivý vliv na zdraví mozku a podporuje kognitivní funkce. Toto je sedm důvodů, proč je kurkumový čaj tak oblíbený:

iZdroj fotografie: iStock

1. Dobrý zdroj živin

Ve většině diskusí o zdravotních vlastnostech kurkumy hraje hlavní roli kurkumin. Není to však jediná živina obsažená v kurkumě nebo kurkumovém čaji. Jedna čajová lžička (3 gramy) sušené kurkumy – množství, které můžete použít na přípravu jednoho nebo dvou šálků kurkumového čaje – obsahuje také:

 • Mangan: 26 % denní doporučené dávky (DDD).
 • Železo: 9 % DDD.
 • Měď: 4 % DDD.

2. Obsahuje bioaktivní látky

Bioaktivní sloučeniny jsou živiny, které podporují zdraví. Patří mezi ně běžné vitamíny a minerální látky, ale i méně známé sloučeniny, jako jsou polyfenoly a těkavé oleje. Kurkuminoidy, jako je kurkumin, jsou největší skupinou bioaktivních sloučenin obsažených v kurkumovém čaji, ačkoli obsahuje stovky dalších, včetně mnoha těkavých silic a několika druhů antioxidantů. 

3. Má nízký obsah kalorií

Bez jakéhokoli dalšího mléka nebo sladidel, jako je například med, obsahuje 1 šálek (237 ml) kurkumového čaje něco mezi 10 a 30 kaloriemi, v závislosti na tom, kolik kurkumy použijete a jaký druh. Pokud tedy hledáte způsoby, jak snížit množství kalorií ve svém jídelníčku, kurkumový čaj by mohl být skvělou náhradou vysoce kalorických nápojů, jako jsou nealkoholické nápoje, džusy a alkohol.

4. Skvělý čaj před spaním

Obyčejný kurkumový čaj neobsahuje žádný kofein. Proto je to skvělý čaj, který si můžete dát pozdě odpoledne nebo večer, aniž by narušil váš spánkový cyklus. Navíc se dobře kombinuje s dalšími bezkofeinovými čaji, například s heřmánkovým. Kurkumový čaj se však často používá ve směsích s jinými druhy zeleného nebo černého čaje, které  kofein obsahují. Pokud si chcete kurkumový čaj vychutnat bez kofeinu, čtěte složení nebo si jej připravte sami.

5. Může podpořit zdraví srdce

Kurkuma a kurkumin mohou pomáhat udržovat správnou funkci vašeho srdce. Studie naznačují, že doplňky stravy s kurkumou a kurkuminem mohou snižovat krevní tlak a hladinu tuků v krvi – obojí může být rizikovým faktorem srdečních onemocnění, pokud přesahují normální hodnoty.

6. Zlepšuje náladu

Vědci také zkoumají, jak může kurkumin souviset s depresí a poruchami nálady. Pro mnoho lidí na celém světě je šálek horkého čaje sám o sobě hřejivým, uklidňujícím a konejšivým rituálem. Pro některé z nich může mít už jen tento fakt účinky na zlepšení nálady. Ve vědeckých studiích, které prokázaly pozitivní vliv na psychiku byly sice používány vysoké dávky kurkuminu, ale i kurkumový čaj může mít jistý efekt.

iZdroj fotografie: Freepik

7. Funguje jako přírodní barvivo na rostlinné bázi

Kurkuma je dobře známá pro svou jasně žlutooranžovou barvu, která pochází z kurkuminoidů, jež obsahuje. Barevné pigmenty kurkumy jsou ve skutečnosti velmi silné, což znamená, že mohou snadno obarvit mnoho materiálů, jako jsou zuby či oblečení. V některých situacích to může být přesně to, co hledáte. Kurkumový čaj – nebo jednoduše kurkumu vyluhovanou ve vodě – lze použít k obarvení mnoha různých věcí, například látek a dokonce i vajec, aniž byste se museli spoléhat na jakékoli drsné chemikálie nebo přísady.

Jak připravit kurkumový čaj

Níže naleznete hned 3 jednoduché způsoby, jak kurkumový čaj připravit. Čaj můžete sladit medem nebo přidat i další přísady dle chuti.

1. Čerstvý kurkumový čaj

Kurkumový čaj si připravíte z čerstvé celé kurkumy:

 • Kousek čerstvé kurkumy nakrájejte na tenké plátky.
 • Smíchejte kurkumu s 1 šálkem vody a přiveďte k varu.
 • Nevařte, odstavte a nechte 3-5 minut odstát.
 • Sceďte.

2. Čaj z mleté sušené kurkumy

 • Rozmíchejte 1/2 lžičky mleté kurkumy s 1 šálkem vody.
 • Směs přiveďte k varu.
 • Nechte 3-5 minut odstát.
 • Dobře promíchejte.

3. Kurkumový čaj vařený za studena

 • Vložte 4 polévkové lžíce sušené kurkumy nebo 10 cm kousek čerstvé kurkumy nakrájené na centimetrové kostky do litru vody.
 • Nechte 24 hodin odstát v chladničce.
 • Čaj sceďte pomocí plátna nebo síta.

Jaké jsou vaše zkušenosti s kurkumovým čajem?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články