Kašlete celé dny a nic nefunguje? Na druhu kašle záleží. Zjistěte, jaká nemoc je příčinou a jak na něj bleskurychle vyzrát

Kašel může velmi znepříjemnit život. Nemusíte mít chřipku, abyste měli kašel. Může se objevit z mnoha jiných důvodů a existují na něj různé způsoby léčby.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jestliže začnete kašlat, pravděpodobně vám zaskočilo nebo se vaše tělo zbavuje špatných látek. Většinou se kašel spustí, když něco dráždí vaše hrdlo nebo dýchací cesty. Vždy na toto dráždění zareaguje i nervový systém. Ten totiž vyšle signál do mozku, který jej předá svalům na břiše a hrudi. Následně začne kašel. Ten lze rozdělit na několik druhů.

Kašel je obranný reflex

Možná si to moc lidí ani neuvědomuje, ale kašlat začnou vždy v momentě, když se jejich tělo snaží zbavit špatných látek. Jedná se o důležitý obranný reflex, který pomáhá chránit vaše tělo před špatnými látkami. Těmi jsou nejčastěji sliz, kouř a alergeny. Mohou to být i látky, které jsou dráždivé jen pro určité lidi a ostatním nevadí. Kašel je známkou různých nemocí nebo jiného nepříjemného stavu. Každý druh kašle má určité příznaky, a podle nich ho lze rozdělit na několik druhů.

iZdroj fotografie: Pexels

Mokrý kašel

Tento kašel lze celkem snadno rozpoznat od ostatních. Ve vašem těle se vytváří hodně hlenu, který je velmi nepříjemný. Často můžete pociťovat hlen i v krku. Jestliže nastydnete nebo vás postihne chřipka, můžete se setkat s mokrým kašlem. Objeví se buď v průběhu nemoci nebo na jejím konci. Mezi další příznaky patří rýma, nepříjemné hleny v krku a únava. Při mokrém kašli začne tělo vytlačovat hlen pryč z dýchacího systému. Ve většině případů trvá méně než tři týdny.

iZdroj fotografie: Pixabay

Tato forma kašle může být způsobena mnoha příčinami, mezi kterými je i chřipka, zápal plic, akutní zánět průdušek, astma nebo chronická bronchitida. Léčí se podle toho, kolik je danému člověku let. U nejmenších dětí je nejčastější volbou zvlhčovač s chladnou mlhou nebo kapky do nosu. Pro děti nejsou vhodné volně prodejné léky z lékárny. U větších dětí se poraďte s lékařem, které léky z lékárny zvolit. Dospělí si mohou zakoupit produkt dle svého výběru. Kašel, který trvá déle, než tři týdny je potřeba začít léčit jinak.

Suchý kašel

U tohoto typu se nesetkáte s hlenem, ale je to velice nepříjemný druh kašle, který je velmi často i dráždivý. Mnoho lidí se kvůli němu ani dostatečně nevyspí. Mohou se objevit i dlouhé záchvaty, jež jsou způsobeny zánětem nebo podrážděním v dýchacích cestách. Je často způsoben infekcemi horních cest dýchacích. Objevuje se při nemoci nebo nachlazení a trvá ještě několik týdnů poté.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Příčinami suchého kašle bývá i zánět hrtanu, zánět dutin, astma a mnoho dalších nemocí. U nejmenších dětí se neléčí. U starších dětí lze použít zvlhčovač nebo léky tlumící dráždivý kašel. Pokud bude nemoc trvat déle než 3 týdny, poraďte se s lékařem o další možné léčbě. U dospělých lidí je nutné odlišovat akutní a chronický kašel. V obou případech je vyžadována léčba lékařem.

Černý kašel

U černého kašle se setkáte s občasným návalem kašle nebo nekontrolovatelným záchvatem. Tento druh je bolestivý a vyčerpávající. Člověk nikdy neví, kdy přijde, a proto je těžké se na kašel jakkoliv připravit. Při záchvatu mohou lidé začít i zvracet. Také může docházet k apnoickým pauzám, po kterých se člověk hlasitě a sípavě snaží nadechnout.

iZdroj fotografie: Pixabay

U dětí je větší riziko vzniku tohoto typu onemocnění a může pro ně být i smrtelné. Rodiče by měli zvážit, zda nechat své děti očkovat proti černému kašli. Mezi další možné příznaky záchvatovitého kašle patří i astma, zápal plic, tuberkulóza a dušení. U všech lidí, u kterých se objeví tento druh kašle, je rozhodně potřeba, aby navštívili lékaře.

Zánětlivé onemocnění horních cest dýchacích

Tuto nemoc naleznete i pod názvem krup. Jedná se o akutní zánět horních a dolních cest dýchacích. Vyskytuje se převážně u dětí ve věku mezi 6 měsíci a 3 roky. Při tomto typu potíží jsou dýchací cesty podrážděné a oteklé. Malé děti mají dýchací cesty zúžené, a pokud dostanou krup, je pro ně dýchání velmi obtížné. Zvuk kašle bývá nepříjemný a otok způsobuje chraplavý hlas a pískavé zvuky při nádechu.

iZdroj fotografie: Pixabay

Nemoc dítěte je pro mnoho rodičů velice zátěžová, a je proto potřeba dítě důsledně hlídat. Při léčbě můžete využít zvlhčovač do místnosti, brát dítě ven na chladný a čerstvý vzduch, podávat dětské léky, hlídat, aby dítě pilo dostatečně tekutin a odpočívalo. Pokud nejsou příznaky a průběh onemocnění nijak vážné, lze dítě léčit doma. V opačném případě je potřeba zahájit léčbu v nemocnici.

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Lepší spánek bez prášků: realita i pro vás
Události247
Události247
Bývalí čeští prezidenti dostanou přidáno. Renta se jim může navýšit až dvojnásobně
VědaŽivě
VědaŽivě
Město Dvaraka podle badatelů zničila mimozemská loď. Jakmile se jim ale teorie začala potvrzovat, vláda je zařízla
adbz
adbz
Surfinie ocení hnojivo z banánové slupky. Vlastnostmi se může rovnat chemickým přípravkům